Program

  • cykle
  • film

Program

KOBIETY W STARYM KINIE – Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów

07.07.2018
godzina 16:00

KOBIETY W STARYM KINIE – Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów

07.07.2018
godzina 16:00

  • cykle
  • film
cykle film  

Jaką aktorką była Poli Negri u progu wielkiej kariery? Czy od początku imponowała skalą swojego talentu? O tym przekonacie się, oglądając jeden z pierwszych filmów w dorobku wybitnej artystki, czyli „Manię. Historię pracownicy fabryki papierosów” w reżyserii Eugena Illesa. Pokaz otwiera lipcowy cykl „Kobiety w starym kinie”, w ramach którego przypomnimy o kobiecych gwiazdach międzywojennego filmu.Bohaterka filmu, Mania Walkowska, pracuje w fabryce papierosów. Pewnego dnia los się do niej uśmiecha – ma zostać modelką i trafić na plakat reklamowy. W dodatku zakochuje się – z wzajemnością – w młodym kompozytorze Hansie. Na drodze do wspólnego szczęścia staje im jednak wpływowy mecenas sztuki.

Przez wiele lat uznawano, że dzieło Eugena Illesa zaginęło i nie uda się go odzyskać. Jednak w 2006 roku Filmoteka Narodowa odkupiła je od prywatnego kolekcjonera, a następnie poddała rekonstrukcji. Dzięki temu obejrzymy film w najlepszej jakości.

Jeżeli nie możecie uczestniczyć w wydarzeniu – nic straconego! Sprawdźcie termin drugiego pokazu „Mani”.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.