Program

  • cykle
  • film

Program

KOBIETY W STARYM KINIE – Księżna Łowicka

19.08.2018
godzina 16:00

KOBIETY W STARYM KINIE – Księżna Łowicka

19.08.2018
godzina 16:00

  • cykle
  • film
cykle film  

Jeśli ktoś przegapił pierwszy seans, nic straconego. Powtarzamy pokaz filmu „Księżna Łowicka” z Jadwigą Smosarską w roli tytułowej.„Księżna Łowicka” to historia trójkąta miłosnego przedstawiona na tle dramatycznej walki o niepodległość. Wielki książę Konstanty żeni się z hrabianką Joanną Grudzińską. Joanna kocha jednak majora Waleriana Łukasińskiego, konspiratora i wojownika o wolność Polski, a zgodę na małżeństwo wyraziła, aby poprawić los ojczyzny i rodaków. 

Romans Joanny i Waleriana został wymyślony przez twórców filmu na potrzeby scenriusza, co źle ocenili ówcześni krytycy. Doceniono za to wierne odtworzenie epoki, a zwłaszcza efektowne ukazanie wybuchu powstania listopadowego. W roli tytułowej wystąpiła ówczesna królowa polskiego ekranu Jadwiga Smosarska. Na ekranie partnerują jej Stefan Jaracz w roli Konstantego i Józef Węgrzyn, który wcielił się w postać Łukasińskiego. „Księżna Łowicka” powstała z okazji setnej rocznicy powstania listopadowego i jest jednym z pierwszych polskich filmów dźwiękowych.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.