Program

  • cykle
  • film

Program

KOBIETY W STARYM KINIE – Trędowata

05.08.2018
godzina 16:00

KOBIETY W STARYM KINIE – Trędowata

05.08.2018
godzina 16:00

  • cykle
  • film
cykle film  

Druga z czterech adaptacji słynnego romansu Heleny Mniszkówny w reżyserii Juliusza Gardana. To tragiczna historia o uczuciu łączącym arystokratę Waldemara Michorowskiego ze zubożałą szlachcianką Stefcią Rudecką.


Po zawodzie miłosnym Stefcia Rudecka postanawia poszukać szczęścia z dala od rodzinnych stron. Znajduje zatrudnienie jako guwernantka w majątku ordynata Waldemara Michorowskiego. Między bohaterami rodzi się romantyczne uczucie, które zostaje wystawione na poważną próbę – konserwatywna rodzina Waldemara nie zgadza się na ślub ze zubożałą szlachcianką. Na domiar złego o uwagę ordynata zabiega jego niedoszła narzeczona, hrabina Melania Barska.

Stefcię zagrała młodziutka Elżbieta Barszczewska, dla której był to dopiero drugi, ale już przełomowy występ na dużym ekranie zapewniający jej status gwiazdy. W filmie zobaczymy śmietankę ówczesnego polskiego aktorstwa: Mieczysławę Ćwiklińską, Stanisławę Wysocką, Tamarę Wiszniewską, Irenę Malkiewicz i Franciszka Brodniewicza.

Sprawdź drugi termin projekcji „Trędowatej”.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.