Program

  • cykle
  • film

Program

KOBIETY W STARYM KINIE – Kobiety nad przepaścią

12.08.2018
godzina 16:00

KOBIETY W STARYM KINIE – Kobiety nad przepaścią

12.08.2018
godzina 16:00

  • cykle
  • film
cykle film  

Zapraszamy na projekcję filmu „Kobiety nad przepaścią” w reżyserii Michała Waszyńskiego i Emila Chaberskiego. Chociaż od premiery minęło 80 lat, problem poruszony przez twórców jest niestety wciąż aktualny. Ekranizacja powieści Antoniego Marczyńskiego „W szponach handlarzy kobiet”, której twórcy poruszyli ważny problem handlu żywym towarem. Główną bohaterką filmu jest Marysia Żurkówna, która mieszka na wsi, gdzie ciężko pracuje za bardzo niskie wynagrodzenie. Pewnego dnia dostaje list z Brazylii. Rzekomą nadawczynią jest siostra Marysi, która ponoć wiedzie szczęśliwe życie za wielką wodą i namawia siostrę do przyjazdu. Bohaterka, nie wahając się ani chwili, podejmuje decyzję o wyjeździe. Na miejscu okazuje się, że została oszukana. Twórcy filmu poruszyli problem zmuszania kobiet do prostytucji – aktualny zarówno osiemdziesiąt lat temu, jak i dziś.

W rolę Marysi wcieliła się Maria Bogda, a na ekranie zobaczymy także: Jadwigę Andrzejewską, Tamarę Wiszniewską, Stanisławę Wysocką oraz Aleksandra Żabczyńskiego i Adama Brodzisza. Film został zrealizowany pod protektoratem i przy udziale Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi.

​​​​​​​Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.