Program

  • cykle
  • spotkanie
  • książka

Program

PODPISANI: Kazimierz Leski – polski James Bond

30.09.2018
godzina 16:00

PODPISANI: Kazimierz Leski – polski James Bond

30.09.2018
godzina 16:00

  • cykle
  • spotkanie
  • książka
cykle spotkanie książka  

Bohaterem kolejnej odsłony „Podpisanych”, czyli cyklu poświęconego Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, będzie postać zupełnie niezwykła.


Portret Kazimierza Leskiego oraz fragment komiksu „Bradl, tom II” autorstwa Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego, wyd. Muzeum Powstania Warszawskiego. Udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

Mowa o Kazimierzu Leskim, który swoimi przeżyciami mógłby wypełnić kilka innych życiorysów. W czasie II wojny światowej był asem wywiadu i żołnierzem Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu Warszawskim, a w powojennej Polsce był więziony przez stalinowskie władze. Bohater – przez lata zapomniany – dziś jest odkrywany na nowo.

Gośćmi będą: Małgorzata Brama, reżyserka filmu „Kazimierz Leski” i Krzysztof Willmann (współinicjator projektu „Klasa 1926”). Prowadzenie: Zuzanna Schnepf-Kołacz, współautorka wystawy „From Poland with Love”.

Po spotkaniu, o godz. 17.30, pokażemy film „Kazimierz Leski” (reż. Małgorzata Brama, 2016, 55 min). Film powstał dzięki Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych orzez Urzędowi Miasta Stołecznego Warszawy. Film powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich przy współfinansowaniu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz miasta stołecznego Warszawy.

Wydarzenie odbywa się w ramach Weekendu Seniora z kulturą, który organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Podpisani. Wiek Niepodległej w historiach sygnatariuszy Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, 1926” to cykl comiesięcznych spotkań w Domu Spotkań z Historią poświęcony osobom, które są ważne dla historii naszego kraju, ale nie zawsze powszechnie znane. Ich nazwiska znalazły się wśród 5,5 miliona podpisów złożonych w Deklaracji z 1926 roku. Właśnie oni tworzyli niepodległą Polskę. Cichociemni, konspiratorzy i zamachowcy, żołnierze i powstańcy, Dąbrowszczacy, więźniowie Auschwitz, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, artyści i naukowcy, działacze społeczni i sportowcy, mieszkańcy Kresów – to tylko niektórzy z bohaterów cyklu, których przypominamy w Domu Spotkań z Historią.

Autorzy projektu: Zuzanna Schnepf-Kołacz, współautorka wystawy „From Poland with Love” opowiadającej historię Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych i Krzysztof Willmann, współinicjator projektu „Klasa 1926”, dzięki któremu dokonano digitalizacji 98 tomów Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych.