Program

Generations Remember Conference – Konferencja Pamięć Pokoleń

15.09.2018 - 17.09.2018
godzina 09:00

Generations Remember Conference – Konferencja Pamięć Pokoleń

15.09.2018 - 17.09.2018
godzina 09:00

  • spotkanie
  • Warszawska Inicjatywa Kresowa
spotkanie Warszawska Inicjatywa Kresowa  

Fundacja Kresy-Syberia zaprasza na konferencję i zjazd „Pamięć Pokoleń 2018”, który odbędzie się w Warszawie w dniach 15–17 września 2018 roku z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 75. rocznicy rzezi wołyńskiej. Konferencja będzie okazją do spotkania żyjących świadków tych wydarzeń oraz potomków Kresowian i Sybiraków z całego świata.

Od kilku lat Fundacja Kresy-Syberia organizuje coroczne konferencje i zjazdy PAMIĘĆ POKOLEŃ podczas, których spotykają się żyjący świadkowie represji sowieckich oraz potomkowie Kresowian i Sybiraków z całego świata.

Tegoroczna konferencja i zjazd PAMIĘĆ POKOLEŃ 2018, który odbędzie się w Warszawie w dniach 15-16 września 2018 z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 75. rocznicy rzezi wołyńskiej, jest współorganizowana przez Oddział Warszawski Związku Sybiraków oraz Dom Spotkań z Historią.

Podczas konferencji, która odbędzie się w Domu Spotkań z Historią w dniach 15-16 września 2018 r., przewidziano m.in. prelekcję Tomasza Kuby Kozłowskiego – koordynatora Warszawskiej Inicjatywy Kresowej, wykład prof. Jana Wiktora Sienkiewicza o artystach w Armii Andersa, prezentację badań Amandy Chałupy z Uniwersytetu w Montrealu, opowieści o polskich śladach na Syberii i innych miejscach na świecie. W programie konferncji zaplanowano również pokazy 2 filmów o Sybirakach, którzy znaleźli się w Iranie i Afryce. W sobotę wieczorem zapraszamy na Biesiadę Kresową. Szczegóły w załączonym programie i na stronie konferencji.

Rejestracja i opłata do dnia 10 września 2018 roku na stronie konferencji: www.PamiecPokolen.org

O Fundacji Kresy-Syberia

Powstała w 2001 r. w Internecie grupa dyskusyjna Kresy-Syberia zrzesza ponad 1700 członków z całego świata – głównie przedstawicieli Polonii na Zachodzie, których rodzinne korzenie związane są z dawnymi Kresami Wschodnimi II RP. Na skutek wydarzeń II wojny światowej, a w szczególności represji sowieckich, ich rodziny spotkał tragiczny los deportacji, wygnania, walki o przetrwanie, a następnie życia poza granicami Kraju.

Grupa zrzesza zarówno Sybiraków mieszkających poza granicami Kraju, jak i ich dzieci oraz wnuki. Coraz więcej jest także członków z Polski.

Celem Grupy od początku istnienia było upowszechnianie, upamiętnianie i badanie losów obywateli polskich II RP, którzy ucierpieli na skutek represji sowieckich. Dzięki wzajemnej współpracy wielu członków odnalazło cenne informacje na temat losów swych rodzin w czasie II wojny światowej, a także swoje polskie korzenie.

W 2008 roku członkowie Grupy Kresy-Syberia utworzyli Komitet Organizacyjny Wirtualnego Muzeum Kresy-Syberia, powołali do życia Fundację Kresy-Syberia z siedzibą w Warszawie i oddziałami w Australii, Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii, a następnie rozpoczęli prace nad tym unikalnym i dużym projektem historycznym.

Fundacja Kresy-Syberia jest twórcą Wirtualnego Muzeum Kresy Syberia www.Kresy-Siberia.org

Konferencja: www.PamiecPokolen.org
Wirtualne Muzeum: www.Kresy-Syberia.org
Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/KresySiberia/
Grupa dyskusyjna na Facebooku: https://m.facebook.com/groups/1573370326257208