Jak wyglądało miasto tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku? Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości otwieramy wystawę o międzywojennej Warszawie.
Przystanek tramwajowy na ul. Nowy Świat/Krakowskie Przedmieście, 1931–1933. Fot. NAC.
W trakcie wernisażu o pracy nad wystawą opowiedzą jej kuratorki Anna Brzezińska i Katarzyna Madoń-Mitzner. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18:00.
„Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939” łączy cechy eseju fotograficznego, opowieści o mieście i spaceru jego ulicami. Kuratorki wystawy chciały przede wszystkim pokazać, jak stolica II RP zmieniała się i rozwijała się w ciągu zaledwie dwudziestu lat pomiędzy dwiema wojnami oraz czym na co dzień i od święta żyła warszawska ulica. Wystawę skomponowano ze zdjęć przedwojennych fotoreporterów agencji „Światowid” działającej w ramach koncernu „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” m.in. Henryka Poddębskiego, Narcyza Witczak-Witaczyńskiego, Leona Jarumskiego, Jana Binka. Na ponad trzystu fotografiach przedstawimy przełomowe wydarzenia tamtego okresu oraz realia codziennego życia stolicy i jej mieszkańców.
Ekspozycję można oglądać w obu naszych galeriach i w plenerze – na skwerze ks. Jana Twardowskiego do 13 stycznia 2019.
Dowiedz się więcej o wystawie.
Organizator: Dom Spotkań z Historią
Partner główny: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Partnerzy: PAN Archiwum w Warszawie, Miesięcznik „Stolica”