Czy międzywojenna jest nam bliska Warszawa? A jeśli tak, to w jaki sposób o niej pamiętamy? Co zostało z dawnej stolicy? Na te pytania odpowiemy podczas najbliższego spotkania z cyklu wydarzeń towarzyszącyh wystawie wystawie „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939”.
![](http://dsh.waw.pl/pictures/wydarzenia/2018/pa%C5%BAdziernik/fot.%20radek%20zawadzki.jpg)
Fot. Radek Zawadzki
Kuratorki wystawy Anna Brzezińska i Katarzyna Madoń-Mitzner opowiedzą o tym, które problemy warszawiaków są wciąż aktualne, a które dawno straciły na powadze i dziś już tylko wzbudzają nostalgię lub bawią. Porozmawiamy o tym, jak rodziła się polska fotografia reportażowa, i zastanowimy nad tematami, które były szczególnie atrakcyjne dla międzywojennych fotoreporterów.
„Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939” przywołuje obrazy z życia międzywojennej stolicy. Składa się z ekspozycji w galerii DSH oraz części plenerowej na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Łącznie można zobaczyć ponad trzysta zdjęć.
Twórcy prezentowanych na wystawie fotografii uwiecznili różne aspekty życia miasta i najważniejsze z rozgrywających się w nim wydarzeń. „Odzyskana” pokazuje różne dzielnice i ulice, nie tylko reprezentacyjnego Śródmieścia, ale także Powiśla, Czerniakowa czy dzielnicy północnej, zamieszkanej głównie przez ludność żydowską. W tym czasie bowiem Warszawa zmagała się z problemami społecznymi – biedą, bezdomnością i bezrobociem. Z drugiej strony – był to czas dynamicznej modernizacji miasta i rozwoju stołeczności. „Odzyskana” odsłania obie twarze międzywojennej stolicy.
Więcej informacji o wystawie.