Program

  • spotkanie
  • książki dla dzieci

Program

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ – Historyjki o niepodległej Warszawie 1918–1939

11.11.2018
godzina 14:00

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ – Historyjki o niepodległej Warszawie 1918–1939

11.11.2018
godzina 14:00

  • spotkanie
  • książki dla dzieci
spotkanie książki dla dzieci  

Złóż model tramwaju, który jeździł po ulicach międzywojennej Warszawy. Zobacz, jak wyglądał kiedyś pl. Saski. Poznaj imię ulubionej klaczy Józefa Piłsudskiego i dowiedz się, w co bawiły się dzieci w dwudziestoleciu międzywojennym. Małych czytelników i ich rodziców zapraszamy na premierę książki „Historyjki o niepodległej Warszawie 1918–1939”.Spotkanie z udziałem autorki książki dr Anny Ziarkowskiej oraz ilustratora Bohdana Butenki poprowadzi Katarzyna Stoparczyk z Programu Trzeciego Polskiego Radia. Po spotkaniu z autorami odbędzie się pokaz charlestona!

Bohaterami książki „Historyjki o niepodległej Warszawie 1918–1939” są dwa sympatyczne zwierzątka – Historyjka i Historyjek, które narysował legendarny Bohdan Butenko, ceniony polski grafik, ilustrator, autor komiksów i książek.

Opowieść o historii Warszawy, odzyskaniu wolności i życiu jej mieszkańców aż do wybuchu II wojny światowej osnuta jest wokół faktów historycznych i wspomnień zaczerpniętych z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA, opracowanych przez dr Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią.

Książka adresowana jest do dzieci (od 6. do 12. roku życia) oraz ich rodziców i nauczycieli. Między dwojgiem sympatycznych bohaterów książeczki toczy się ciekawa, wciągająca rozmowa. Żądny wiedzy Historyjek zadaje Historyjce (urodzonej 11 listopada 1918 roku) mnóstwo pytań dotyczących ważnych postaci historycznych, kluczowych faktów z dziejów naszego kraju i życia codziennego Polaków. Historyjka udziela odpowiedzi, prowadząc czytelników przez meandry naszej historii.

Historyjek dopytuje się między innymi o genezę święta niepodległości, o to, jak je obchodzono w przeszłości, kim byli: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski czy Roman Dmowski, jak wyglądało życie w Warszawie w przededniu drugiej wojny światowej, gdzie mieszkali warszawiacy, jak podróżowali i jak spędzali czas wolny, w co bawiły się dzieci, wreszcie – jak kiedyś wyglądała szkoła. Wśród licznych wątków poruszonych w książce znajdziemy także te poświęcone wielokulturowości Warszawy, topografii miasta, architekturze, komunikacji, handlowi i usługom, sportowi i wielu innym ciekawostkom z zakresu historii i życia społeczno-kulturalnego.

Książka pokazuje historię Polski i Warszawy w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci. Zarówno treść, jak i język dopasowane są do wieku odbiorcy, a fakty opisane są w sposób zrozumiały dla najmłodszych.

Dużym walorem publikacji jest szata graficzna. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera rysunki, mapy, fotografie z epoki, naklejki i modele do składania oraz zestawy ćwiczeń i zadań do samodzielnego wykonania. „Historyjki” uczą przez zabawę i pokazują, że nauka może być połączona z przyjemnością.

Książce towarzyszą specjalne gadżety.

Kup książkę on-line.