Program

  • cykle
  • książka
  • spotkanie

Program

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ – Warszawa zapamiętana

13.11.2018
godzina 18:00

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ – Warszawa zapamiętana

13.11.2018
godzina 18:00

  • cykle
  • książka
  • spotkanie
cykle książka spotkanie  

Jak Warszawę zapamiętali jej mieszkańcy? O czym rozmawiali i czym się zajmowali na co dzień i od święta? Jak żyło im się w stolicy tuż po odzyskaniu niepodległości? Zapraszamy na spotkanie poświęcone naszej najnowszej książce – „Warszawa zapamiętana. Dwudziestolecie międzywojenne”.To barwna, wielowątkowa i pasjonująca opowieść o przedwojennej Warszawie i jej mieszkańcach. O kulisach pracy nad książką opowie jej redaktorka Magda Szymańska z Archiwum Historii Mówionej, która wybrała i opracowała relacje. W spotkaniu weźmie udział także varsavianista Ryszard Mączewski. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge (Radio Zet). Fragmenty relacji przeczytają aktorzy, Karolina Czarnecka i Tomasz Olejnik.

Warszawa zapamiętana. Dwudziestolecie międzywojenne to zbiór opowieści mieszkańców stolicy o życiu codziennym w przedwojennej Warszawie. Bohaterowie tej książki pochodzą z różnych środowisk, stąd z ich wspomnień wyłania się wielowymiarowy portret Warszawy – miasta pełnego kontrastów, w nieustającym ruchu, zmieniającego się, tętniącego życiem. Warszawa w ich opowieściach ma dwa oblicza: to nowoczesna europejska stolica i małe, prowincjonalne miasteczko. Nasi bohaterowie opowiadają także o tym, jakie wydarzenia najmocniej zapadły w ich pamięć, czym żyli i jak zmieniała się stolica na przestrzeni tych dwudziestu lat – mówi Magda Szymańska.

Osobiste wspomnienia, pełne barwnych anegdot, wzruszeń, rodzinnych odniesień pozostają w kontrapunkcie do wielkiej historii pisanej przez specjalistów, którzy skupiają się często na polityce, dyplomacji czy działaniach wojskowych, opierając na oficjalnych dokumentach i ikonografii. Bohaterowie książki nadają wielkiej historii bliski, osobisty rys. Opowiadają o codzienności czy znaczących wydarzeniach z historii miasta, które już za chwilę miało zmienić się nieodwracalnie – i widzimy te zdarzenia ich oczami, zwykłych ludzi, a nie polityków z pierwszych stron gazet.

Książka ukazuje się w serii wydawniczej „Z Archiwum Historii Mówionej” – w nowym, atrakcyjnym layoucie. Publikacja adresowana jest do osób, które pasjonują się historią Warszawy, poszukują książek z dziedziny literatury faktu, lubią biografie, wspomnienia, dokument.

W serii „Z Archiwum Historii Mówionej” ukazują się książki, które opowiadają dzieje miasta poprzez jednostokowe losy. Są to historie warszawiaków, którzy nagrali swoje wspomnienia oraz przekazali rodzinne dokumenty i zdjęcia do Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA.

Zebrane w książce wspomnienia to tylko niewielki wybór spośród blisko sześciu tysięcy relacji biograficznych zebranych w Archiwum Historii Mówionej (AHM) Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. Jest to największy w Polsce zbiór relacji świadków historii XX wieku – głównie opowieści najstarszych mieszkańców stolicy. Fragmenty udostępniamy w portalu audiohistoria.pl i na multimedialnej mapie warszawazapamietana.pl. W serwisie relacjebiograficzne.pl jako pierwsi w Polsce zamieszczamy pełne nagrania audio i wideo, połączone z transkrypcjami oraz archiwaliami.