Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

Kult Józefa Piłsudskiego w II Rzeczpospolitej

06.11.2018
godzina 18:00

Kult Józefa Piłsudskiego w II Rzeczpospolitej

06.11.2018
godzina 18:00

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

Kim dla Polaków był Marszałek Piłsudski? Jaką rolę odegrał w odradzającej się Polsce? Dlaczego jego postać budzi skrajne emocje? Zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie Odzyskana. Fotoreportaż z warszawy 1918–1939.Wspólnie z prof. dr. hab. Grzegorzem Nowikiem z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przyjrzymy się bliżej postaci Marszałka Piłsudskiego i spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytanie, co sprawiło, że to właśnie on stał się najbardziej rozpoznawalną postacią swoich czasów? Porozmawiamy o sile jego wpływu na współczesnych mu Polaków oraz kontrowersjach wywoływanych przez jego decyzje i wypowiedzi – zarówno publiczne, jak i prywatne – które niejednokrotnie dzieliły II RP na dwa obozy – przeciwników i zwolenników Marszałka.

Porozmawiamy też o kulcie komendanta w dawnym środowisku legionowym, powszechnym świętowaniu jego imienin oraz o historii najdziwniejszych prezentów, jakie z tej okazji otrzymywał. Opowiemy o „Dziadku Piłsudskim” – bohaterze dziecięcych opowieści i popularnej choć kontrowersyjnej postaci ówczesnych mass mediów.

W ramach spotkania pokażemy krótki film opowiadający o tym, jak w tamtym czasie świętowano imieniny Marszałka wypadające 19 marca, wzbogacony o fragmenty wspomnień Aleksandry Piłsudskiej czytane przez młodszą córkę Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską. 

Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak tworzył się ten wyjątkowy w skali dwudziestolecia międzywojennego kult? Czy był odgórnie sterowany? Czy wydarzenia takie jak Przewrót Majowy wpłynęły negatywnie na jego rozwój? I jak sam Marszałek odnosił się do swojej popularności? Poszukamy też śladów antykultu Marszałka i wspomnimy spór o jego pochówek, który poruszył cały kraj po najodleglejsze granice II RP. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Uścińska

Dowiedz się więcej o wystawie.