Program

  • film

Program

Filmy na stulecie niepodległości

11.11.2018
godzina 16:30

Filmy na stulecie niepodległości

11.11.2018
godzina 16:30

  • film
film  

Jak wyglądała Warszawa w 1935 roku? Jaką rolę odegrał Ignacy Jan Paderewski w walce o niepodległość Polski? Jak potoczyły się losy żołnierzy walczących podczas I wojny światowej? W Święto Niepodległości zapraszamy na pokazy filmów o wydarzeniach sprzed stu lat.

Nina Olida i Jerzy Marr w filmie „Mogiła nieznanego żołnierza”

Nina Olida i Jerzy Marr w filmie „Mogiła nieznanego żołnierza”


godz. 16:30
„Warszawa 1935” (2013, 20 min), reż. Tomasz Gomoła
Filmowa rekonstrukcja stolicy Polski z 1935 roku. Krótkometrażowa animacja przeniesie widzów na ulice miasta, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę przedwojennej Warszawy. Merytoryczną podstawą dla rekonstrukcji cyfrowej były fotografie dostępne między innymi w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy.

godz. 17:00
„Mogiła nieznanego żołnierza” (1927, 71 min), reż. Ryszard Ordyński
Film na podstawie powieści Andrzeja Struga o tym samym tytule. Jest rok 1916. Kapitan Łazowski wyrusza na wojnę. W domu zostaje jego kochająca żona i córka. Po jednym ze starć z wojskami rosyjskimi kapitan trafia do niewoli i od tej pory nie daje znaku życia. Po pewnym czasie w jego rodzinnym domu zostaje uznany za zmarłego, a jego żona postanawia powtórnie wyjść za mąż. Nadziei na powrót ojca nie traci tylko jego córka. Film wpisuje się w popularny w dwudziestoleciu nurt melodramatów o wymowie patriotycznej.

godz. 18:15
„Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy” (2013, 36 min), reż. Wiesław Dąbrowski  
Historia polskiego patrioty, światowej sławy pianisty i kompozytora, męża stanu, dyplomaty, polityka i filantropa, dzięki któremu Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej. Dokonania Paderewskiego przedstawiają świadkowie historii: amerykańscy prezydenci Ronald Reagan, John Fitzgerald Kennedy, George H. W. Bush oraz prezydent Lech Wałęsa, gen. Edward Rowny, Prymas Senior Józef Kardynał Glemp, a także muzykolodzy Jerzy Waldorff i Jan Popis.