Program

  • wokół wystaw
  • warsztaty
  • dla rodzin

Program

Legendy wiślane – robienie kolaży dla dorosłych i śpiewanie kolaży dla dzieci

18.11.2018
godzina 13:00

Legendy wiślane – robienie kolaży dla dorosłych i śpiewanie kolaży dla dzieci

18.11.2018
godzina 13:00

  • wokół wystaw
  • warsztaty
  • dla rodzin
wokół wystaw warsztaty dla rodzin  

Z okazji wydania przez Dom Spotkań z Historią pocztówek „Legendy wiślane”​​​​​ przygotowaliśmy specjalne warsztaty z ich autorką, Martą Kopyt. Zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Będziemy tworzyć kolaże, pisać piosenki, a nawet – śpiewać i tańczyć!

„Legendy wiślane”. Fot. Marta Kopyt

„Legendy wiślane”. Fot. Marta Kopyt


Część warsztatów przeznaczona dla dorosłych:

„Legendy wiślane” to zestaw 12 pocztówek w formie kolaży zebranych w poręczną książeczkę. W czasie warsztatów dorośli dowiedzą się, w jaki sposób powstają kolaże, a także stworzą własne kompozycje. Popracujemy na małych lnianych blejtramach, które każdy uczestnik będzie mógł zabrać do domu, powiesić na ścianie lub podarować komuś bliskiemu. Zdjęcia, których użyjemy, pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i w większości wykonano je w dwudziestoleciu międzywojennym. Materiały zapewnia organizator, ale można też przynieść własne fotografie.

„Legendy wiślane” są dziełem artystki, naprawdę nie istnieją. Uczestnicy warsztatów wymyślą własne historie i na ich podstawie stworzą małe obrazy. Kolaże dają doskonałą możliwość połączenia postaci i miejsc, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego.

Część warsztatów przeznaczona dla dzieci (starszych niż siedmioletnie):

W czasie, gdy dorośli będą tworzyć kolaże, dzieci wezmą udział w zajęciach ze śpiewu, które poprowadzi artystka i wokalistka Gosia Wrzosek. Młodzi uczestnicy najpierw obejrzą „Legendy wiślane” oraz wystawę „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939”. Następnie spróbują odszukać zdjęcia z legend i opowiedzą, czym różnią się od kolaży. Na koniec dzieci wymyślą, w jaki sposób przedstawić kolaże w formie muzycznej. Napiszemy piosenki, wymyślimy też linie melodyczne. Będzie dużo improwizacji, ruchu i pracy wyobraźni. Zachęcamy, aby dzieci przyniosły ze sobą instrumenty!

Po warsztatach dzieci będą mogły obejrzeć prace rodziców. A jeśli dzieci zechcą, zaprezentują swoje dzieła rodzicom.

Prosimy o potwierdzenie przybycia pod adresem: recepcja@dsh.waw.pl.

Warsztaty towarzyszą wystawie „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939”.