Program

  • film
  • spotkanie
  • inne

Program

Dzień rumuński w DSH

01.12.2018
godzina 12:00 - 20:00

Dzień rumuński w DSH

01.12.2018
godzina 12:00 - 20:00

  • film
  • spotkanie
  • inne
film spotkanie inne  

Spróbuj rumuńskiego wina, zagraj w tryktraka i świętuj z nami stulecie Wielkiego Zjednoczenia Rumunii! Przez cały dzień w kawiarni Karowa 20 będziecie mogli spróbować rumuńskich przysmaków, a w naszej księgarni znajdziecie książki związane z tematem dnia.Nie zabraknie też historii, kultury, kina, muzyki i podróży. W programie wydarzenia bowiem:

Od 12:00 zapraszamy do zabawy w ludową grę planszową Rumunów „Trytrak” (rum. Table). Gra będzie dostępna w kawiarni Karowa 20, wytłumaczymy jej zasady tym, którzy będą tego potrzebowali. Podejmiecie wyzwanie?

15:00 – pokaz filmu „Rekonstrukcja”, reż. Lucian Pintilie (1968, 106 min). Prelekcja: Miłosz Stelmach (czasopismo „Ekrany”).

„Rekonstrukcja” to brawurowy, pełen absurdów obraz życia w Rumunii pod rządami Nicolae Ceausescu. Bohaterami są dwaj koledzy, którzy po spożyciu alkoholu doprowadzają do awantury. W jej wyniku ranny zostaje kelner. Chłopcy mogą jednak uniknąć kary, jeżeli zgodzą się na odegranie zdarzenia na potrzeby filmu propagującego trzeźwość. Pokazy „Rekonstrukcji” zostały wstrzymane przez władzę, a film dziś jest uznawany za najważniejsze dzieło Luciana Pintilie.

18:00 Na kawę do Rumunii – pokaz zdjęć i opowieści o podróżach do Rumunii. Prowadzenie: Magdalena i Gabriel Oprządkowie (kawiarnia Karowa 20).

Magdalena i Gabriel z Karowej 20 pokażą zdjęcia ze swoich podróży i opowiedzą, dlaczego tak bardzo lubią wracać do Rumunii i spędzać czas z jej mieszkańcami. Prowadzący opowiedzą o różnorodności przyrodniczej oraz kulturowej tego kraju, o ludziach i zwyczajach w regionach Maramuresz i Bukowina, o najwygodniejszych pociągach, podróżach furmanką z dziewięciomiesięcznym dzieckiem oraz o tym, dlaczego kawa w Rumunii jest tak wyjątkowa.

Po prezentacji odbędzie się konkurs wiedzy o Rumunii z nagrodami przygotowanymi przez organizatorów.

Ponadto przez cały dzień kawiarnia Karowa 20 będzie serwować rumuńskie przysmaki: pieczywo z fasole bătută, wrzącą ciorbę czy pyszną ciocolată de casă. A do tego rumuńskie wino!

Książki o Rumunii znajdziecie w Księgarni XX wieku w DSH, a Rumuński Instytut Kultury przygotował specjalną listę utworów, których posłuchamy tego dnia w kawiarni.