Program

  • cykle
  • spotkanie

Program

LABORATORIUM MUZEUM – Materialność pamięci postkolonialnej

07.12.2018
godzina 17:00

LABORATORIUM MUZEUM – Materialność pamięci postkolonialnej

07.12.2018
godzina 17:00

  • cykle
  • spotkanie
cykle spotkanie  

Materialny wymiar pamięci postkolonialnej stanowi szczególne wyzwanie dla muzealników i opiekunów kolekcji w różnych częściach świata. Domaga się przemyślenia sposobu pracy z takimi przedmiotami, strategii ich eksponowania oraz samej ich obecności w danej instytucji i położeniu geograficznym. Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Laboratorium muzeum”.W ramach wykładu zostaną zaprezentowane wybrane przykłady możliwych praktyk podejmowanych w odpowiedzi na te wyzwania. Spotkanie poprowadzi Wayne Modest.

Wayne Modest kieruje Centrum Badań nad Kulturą Materialną – instytutem badawczym Tropenmuseum, Museum Volkenkunde i Muzeum Afryki. Jest także profesorem Material Culture and Critical Heritage Studies na wydziale humanistycznym Uniwersytetu VU w Amsterdamie. Wcześniej Wayne Modest pełnił rolę szefa departamentu kuratorskiego w Tropenmuseum w Amsterdamie, opiekuna kolekcji antropologicznej w Horniman Museum w Londynie, a także dyrektora Muzeum Historii i Etnografii w Kingston na Jamajce.

Główną ideą projektu „Laboratorium muzeum” jest stworzenie laboratorium – przestrzeni roboczej, w której można wymieniać się wiedzą i doświadczeniami oraz testować rozwiązania zaproponowane przez innych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „pamięć”, która otwiera szereg aktualnych pytań.