Program

  • spotkanie

Program

Anonse, afisze, murale – rzecz o międzywojennej reklamie

12.02.2019
godzina 18:00

Anonse, afisze, murale – rzecz o międzywojennej reklamie

12.02.2019
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

Choć ekspansję reklamy kojarzymy z ostatnimi dekadami – sto lat temu producenci i właściciele marek, zarówno na Zachodzie jak i w Polsce, szukali już najlepszych przestrzeni komunikacji i dotarcia do nabywcy.

Mało kto wie, że słup reklamowy był jednym z pierwszych nośników, jakie powstały w Warszawie w latach 70-tych XIX wieku. Dość popularnym zjawiskiem była również reklama mobilna na tramwajach czy samochodach, które wykorzystała m.in. PPS w kampanii wyborczej do Rady Miejskiej oraz reklama wielkoformatowa malowana bezpośrednio na elewacji…

Zapraszamy w podróż po „reklamowej” stronie międzywojennej Warszawy. Przyjrzymy się pod tym kątem zdjęciom z wystawy „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939”, wytropimy międzywojenne formy reklamy, porównamy ze współczesnym, i zobaczymy, które i w jakiej formie przetrwały i działają do dziś oraz zbadamy – jak reklama międzywojenna miała się do tej z poprzedzających ją dekad. Sprawdzimy, jak o wpływie reklamy na krajobraz miejski dyskutowano sto lat temu i co się od tamtej pory w tej sprawie zmieniło.

Gośćmi spotkania będą: Aleksandra Łuczak („Retro reklama. Za kulisami warszawskiego biznesu reklamowego w XIX wieku”), Marcin Maszewski (Agencja Jet Line) i Michał Warda („Dwudziestolecie międzywojenne – plakat i reklama”, współautor: „PGR. Projektowanie graficzne w Polsce”). Spotkanie poprowadzi Agata Krajewska.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939 | Wystawa