W czasach PRL-u wspierał działalność Terenowego Komitetu Oporu „Solidarność”, był prekursorem wprowadzania muzyki rockowej do liturgii, zainicjował ruch „Świetlików” w Podkowie Leśnej. Na spotkanie, które pozwoli bliżej poznać postać księdza Leona Kantorskiego, zwanego „Bratem Lwem”, zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna i Fundacja LUMEN pro Educatione.
Bracie! – tak zwracała się do niego młodzież z parafii Św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, gdzie przez 27 lat, do odejścia w 1991 roku na emeryturę, był proboszczem. To tu, w ogrodzie przykościelnym, pojawia się pierwszy w Polsce pomnik katyński, projektu J. Kaliny, nazwany Kalwarią Polską. To w jego parafii od 1973 działają „Świetliki” – ruch wzorowany na przedwojennym harcerstwie. To także w tej parafii, z inicjatywy Brata Lwa – ma miejsce premierowe wykonanie przez zespół Czerwono-Czarni Mszy beatowej „Pan przyjacielem moim” skomponowanej przez Katarzynę Gärtner. Mszę tę następnie wielokrotnie wykonywał miejscowy zespół „Trapiści”.
To tu także, w 1980 roku, odbywa się głodówka w proteście przeciw uwięzieniu Mirosława Chojeckiego, za co później ksiądz kantorski jest represjonowany przez SB.
Kim był ten niezwykły człowiek, który w 1991 roku został wyróżniony honorową odznaką „Zasłużonego dla Podkowy Leśnej”? Na to pytanie odpowiadają Izabella Gornicka-Zdziech i Grzegorz Dąbrowski na kartach książki „Brat Lew. Ksiądz Kantorski we wspomnieniach” oraz Ewa Golis w filmie „Brat Leon”, którego projekcja rozpocznie nasze spotkanie. Nie zabraknie też rozmowy z autorami książki oraz szerszej dyskusji o postaci Brata Lwa z udziałem zaproszonych gości.
Spotkanie poprowadzi Jacek Wojnarowski.
PROGRAM SPOTKANIA:
18:00 Pokaz filmu dokumentalnego Ewy Golis „Brat Leon”.
18:30 O książce „Brat Lew. Ksiądz Kantorski we wspomnieniach” opowiadają autorzy: Izabela Górnicka Zdziech i Grzegorz Dąbrowski.
18:45 O księdzu Leonie porozmawiają: Róża Thun, Grzegorz Dąbrowski, Piotr Mitzner.