Program

  • książka
  • spotkanie

Program

PREMIERA | Stanisław Kazimierz Kossakowski. Kocham fotografię

14.03.2019
godzina 18:00

PREMIERA | Stanisław Kazimierz Kossakowski. Kocham fotografię

14.03.2019
godzina 18:00

  • książka
  • spotkanie
książka spotkanie  

Zapraszamy na premierę pierwszego wydanego w Polsce albumu ze zdjęciami Stanisława Kazimierza Kossakowskiego. Książka zawiera ponad 160 unikatowych fotografii ze schyłku XIX i początku XX stulecia. 

Spotkanie otworzą Anira Wojan, Prezes Fundacji Kossakowskiego i Katarzyna Madoń-Mitzner, zastępca dyrektora Domu Spotkań z Historią. O oryginalnych fotografiach hr. Stanisława Kazimierza Kossakowskiego i walorach artystycznych jego zdjęć rozmawiać będą Adam Mazur, wykładowca Akademii Fotografii, krytyk fotografii, historyk sztuki i kurator oraz Krzysztof Wójcik, fotograf, kolekcjoner zabytkowych aparatów i znawca dawnych technik fotograficznych. Rozmowę poprowadzi Urszula Urzędowska, dziennikarka RMF Classic, autorka magazynu Foto Story.
 

Album „Stanisław Kazimierz Kossakowski. Kocham fotografię” to niezwykła podróż do czasów, gdy fotografia była jeszcze praktyką na poły alchemiczną. Wtedy hrabia Stanisław Kazimierz Kossakowski stworzył swoje słynne u schyłku XIX wieku atelier i laboratorium fotograficzne w Wojtkuszkach, w którym w ciągu dekady (1894–1905) powstało kilka tysięcy oryginalnych zdjęć jego autorstwa. Na album złożyły się wybrane fotografie przechowywane w zbiorach Narodowego Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa w Kownie oraz Fundacji Kossakowskiego. 

Kolekcja zdjęć hr. Kossakowskiego to coś więcej niż zapisana na kliszach uroda nieistniejącego już świata, krajobrazów, wysmakowanej architektury, wnętrz, detali i strojów. Talent autora, jego wyjątkowa wrażliwość, umiejętność odejścia od przyjętej w epoce konwencji i poczucie humoru, sprawiają, że fotografie mają charakter ponadczasowy, a jego mało znany dorobek z przełomu epok zasługuje na ważne miejsce w historii fotografii europejskiej.

Album „Stanisław Kazimierz Kossakowski. Kocham fotografię” można kupić w Księgarni XX wieku stacjonarnie lub on-line. Dowiedz się więcej o książce.