Program

  • film
  • spotkanie

Program

Cud na Nowolipkach. Historia Warszawy | Pokaz filmu

16.03.2019
godzina 16:00

Cud na Nowolipkach. Historia Warszawy | Pokaz filmu

16.03.2019
godzina 16:00

  • film
  • spotkanie
film spotkanie  

Co wydarzyło się w październiku 1959 roku na warszawskim Muranowie? Dlaczego tłumy ludzi gromadziły sie przed kościołem świętego Augustyna? I dlaczego nie spodobało się to ówczesnym władzom? Zapraszamy na pokaz jedynego filmu, który opowiada tę niecodzienną historię i towarzyszącą mu dyskusję. 

Film opowiada o wydarzeniach z października 1959 roku, które miały miejsce przy kościele św. Augustyna na warszawskim Muranowie. To wtedy ponad kulą wieńczącą wieżę kościoła miał pojawiać się wizerunek Matki Bożej. Sprawa była na tyle poważna, że odbiła się echem w Polsce i na świecie. Władze PRL walczyły z tym zjawiskiem, trzykrotnie zamalowywując złotą kulę na 80-metrowej wieży kościoła. Inni świadkowie wspominają, że widzieli efekt silnego światła. Niektórzy nie dostrzegali niczego niezwykłego.

Kadr z filmu „Cud na Nowolipkach”

Kadr z filmu „Cud na Nowolipkach”

Przez Nowolipki przewinęło się około 500 tysięcy osób. 766 z nich aresztowano. Dzięki raportom i spisywaniu treści prywatnych listów, PRL-owska Służba Bezpieczeństwa, paradoksalnie te właśnie wydarzenia udokumentowała niezwykle szczegółowo. 

Całość opowieści daje wgląd w historię lat 50., ale sięga też do czasów II wojny światowej, kiedy na terenie muranowa znajdowało się getto. To właśnie zdjęcia kościoła św. Augustyna obiegły świat po zakończeniu wojny jako jedyną ocalałą budowlę na terenie getta warszawskiego.

Gośćmi spotkania będą: 

Prof. Jacek Leociak – historyk literatury, kierownik Zespołu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badan Literackich PAN, a także członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz redaktor rocznika „Zagłada Żydów. Studia i materiały”. Autor książek o warszawskim getcie, m.in. „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście” (wspólnie z Barbarą Engelking) i „Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę”.

Witold Dąbrowski – autor książki „Cud na Nowolipkach” oraz scenariusza filmu.

Michał Góral – reżyser i producent filmu, dokumentalista, operator filmowy.