Program

  • film

Program

SIŁACZKI – pokaz filmu

26.03.2019
godzina 18:00

SIŁACZKI – pokaz filmu

26.03.2019
godzina 18:00

  • film
film  

„Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy!” – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. „Odważmy się być wolnymi!” – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. „Chcemy całego życia!” – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. „Bez różnicy płci!” – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu.

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im, że to nie pora na walkę o prawa kobiet. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument „Siłaczki”. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: „Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!”

Kadr z filmu

Kadr z filmu


Zapraszamy na pokaz filmu „Siłaczki” w reż. Marta Dzido i Piotr Śliwowski (2018, 75 min), którego Dom Spotkań z Historią jest koproducentem.