Program

  • spotkanie
  • film

Program

WIECZÓR Z HENRYKIEM SCHÖNKEREM

12.04.2019
godzina 18:00 - 21:00

WIECZÓR Z HENRYKIEM SCHÖNKEREM

12.04.2019
godzina 18:00 - 21:00

  • spotkanie
  • film
spotkanie film  

Zapraszamy na wieczór poświęcony Henrykowi Schönkerowi (1931-2019), autorowi wspomnień „Dotknięcie anioła” i bohaterowi filmu pod tym samym tytułem. Wieczór połączony będzie z projekcją filmu. 

Urodzony w Krakowie, w rodzinie malarza Leona Schönkera, dzieciństwo spędził w Oświęcimiu; ocalony wraz z rodzicami i siostrą z Zagłady dzięki wielu cudownym wydarzeniom i wielkiej determinacji ojca, po wojnie ukończył Politechnikę Krakowską z dyplomem inżyniera mechanika. W roku 1955 wyjechał wraz z rodziną do Wiednia, skąd w 1961 roku wyemigrował do Izraela. Pracował aż do emerytury w izraelskim przemyśle lotniczym.Nigdy nie utracił kontaktów z Polską i z polskim językiem. Nigdy nie przestał odczuwać wdzięczności wobec nieznanego Polaka, który uratował ich rodzinę w krytycznym momencie. Kilkadziesiąt lat po wojnie wrócił do swoich przeżyć malując obrazy i pisząc wspomnienia. Tak zaczął się nowy rozdział w życiu Henryka oraz tych wszystkich w Polsce, którym dane było go spotkać, współpracować z nim i przyjaźnić się. Optymista, człowiek dialogu, pełen poczucia humoru i charyzmy, mimo tragicznych przeżyć niezłomnie wierzył w siłę ludzkiej dobroci. Zmarł 16 stycznia 2019 w Tel Avivie.

fot. Robert Sotwin, zdjęcie wykonane na planie filmu „Dotknięcie anioła”

fot. Robert Sotwin, zdjęcie wykonane na planie filmu „Dotknięcie anioła”

Jego wspomnienia zostały opracowane i wydane przez Kartę w roku 2005 (pod red. Katarzyny Madoń-Mitzner) a następnie miały kilka wznowień w rozszerzonej wersji (wyd. Karta i DSH). W 2006 roku Henryk Schönker otrzymał za nie Nagrodę Historyczną „Polityki”. W 2015 roku Marek Tomasz Pawłowski wspólnie z Małgorzatą Walczak wyreżyserowali fabularyzowany dokument na podstawie tych wspomnień. Ich film zyskał uznanie na całym świecie i zdobył już 43 nagrody na międzynarodowych festiwalach.

Przed pokazem „Dotknięcia anioła” (62 min) opowiemy o naszym spotkaniu z Henrykiem i wspólnej pracy nad książką oraz o kontrowersjach wobec wywołanego przez niego tematu udaremnionej przez obojętność wolnego świata masowej emigracji Żydów z terenów Polski na początku okupacji niemieckiej. Wspomnienia Henryka i jego ojca, Leona, ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu, uzyskały potwierdzenie m.in. w odkrytych przez historyka Artura Szyndlera dokumentach.

Marek Tomasz Pawłowski i Małgorzata Walczak opowiedzą z kolei o pracy nad filmem i podróżach z Henrykiem, jego powrotach do miejsc, w których przebywał/ukrywał się w czasie Holokaustu.

Po pokazie filmu wszystkich chętnych zapraszamy do wspólnego wspominania Henryka. Ci, którzy mieli szczęście poznać go osobiście, podzielą się historiami, anegdotami i materiałami, pozwalającymi poznać i zrozumieć niesamowitą energię i siłę ducha, którą emanował ten nadzwyczajny Człowiek rozmawiający z aniołami.

 

W spotkaniu udział wezmą między innymi:

Helena Schoenker, żona Henryka

Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA

Prof. Tomasz Szarota

Artur Szyndler, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu

Marek Pawłowski i Małgorzata Walczak, twórcy filmu „Dotknięcie anioła”