Program

  • spotkanie
  • inne

Program

NOC MUZEÓW Z TADEUSZEM ROLKE!

18.05.2019 - 19.05.2019
godzina 19:00 - 01:00

NOC MUZEÓW Z TADEUSZEM ROLKE!

18.05.2019 - 19.05.2019
godzina 19:00 - 01:00

  • spotkanie
  • inne
spotkanie inne  

Zobacz, jak historia miasta zapisała się na zdjęciach wybitnego fotografa, dowiedz się, czym wyróżniała się moda w PRL i na czym polegał fenomen Barbary Hoff – najsłynniejszej projektantki tamtych czasów, posłuchaj jednego z najlepszych polskich zespołów bluesowych Blues Junkers oraz weź udział w warsztatach szalonych kapeluszników, podczas których, inspirując się modą lat 50. i 60., stworzysz idealne dla siebie nakrycie głowy.Bohaterem tegorocznej Nocy Muzeów w DSH będzie Tadeusz Rolke – fotograf i współtwórca powojennego fotoreportażu w Polsce. Jego zdjęcia z Warszawy lat 50. i 60. można aktualnie zobaczyć na prezentowanej u nas wystawie „Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie”. W trakcie krótkich spotkań z publicznością fotograf opowie nie tylko o swoich zdjęciach z ekspozycji, ale też o cyklu fotografii „Jutro będzie lepiej”, nad którym pracował w latach 1989–92. Autor dokumentował Polskę okresu przełomu ’89 roku po upadku komunizmu oraz zmiany, jakie zaszły w krajobrazie społeczno-gospodarczym w Polsce. Tadeusz Rolke odpowie również na pytania Małgorzaty Purzyńskiej (autorka biograficznej rozmowy „Tadeusz Rolke. Moja namiętność”) dotyczące jego życia prywatnego i zawodowego.

Tadeusz Rolke robił sesje modowe i często współpracował z projektantami, dlatego w programie nie mogło zabraknąć tego tematu. O marce Hoffland i fenomenie jej twórczyni, Barbary Hoff, o specyfice mody w PRL i o tym, jak ubierały się polskie artystki i gwiazdy w czasach niedostatku opowie Aleksandra Boćkowska, dziennikarka i autorka książek, m.in „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”.

Ponadto warsztaty z robienia kapeluszy i koncert zespołu Blues Junkers, czyli kwartetu grającego bluesa, boogie-woogie, rock'n'rolla, rhytm'n'bluesa i soul w składzie:
Natalia Abłamowicz – wokal, kazoo
Dominik Abłamowicz – pianino, harfa
Maciek Sych – gitara
Krzysztof Mika – perkusja.

Przez cały wieczór zapraszamy do oglądania wystawy „Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie”:
To pierwsza tak duża prezentacja warszawskich Tadeusza Rolke. Wielowątkowa opowieść o stolicy lat 50. i 60. − od obrazów zrujnowanego po wojnie miasta, odbudowującego się w socrealistycznym gorsecie, poprzez reportaże z życia mieszkańców, fascynację modą, pięknymi dziewczynami i skuterami lambretta, po zapis życia artystycznego i towarzyskiego, portrety ludzi kultury i sztuki. Z tymi obrazami kontrastują zdjęcia komunistycznych polityków, propagandowych haseł i portretów Marksa widocznych w krajobrazie miasta.

PROGRAM WIECZORU:

Od 19:00
Warsztaty szalonych kapeluszników – zrób idealne nakrycie głowy dla siebie

Gość: Tadeusz Rolke – fotograf, współtwórca powojennego fotoreportażu w Polsce

20:00–20:30 FOTOGRAFIE WARSZAWSKIE – rozmowa o prezentowanej w DSH wystawie. Prowadzenie: Anna Brzezińska (fotografka i kuratorka wystawy „Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie”).

20:45–21:15 MOJA NAMIĘTNOŚĆ – rozmowa o życiu i fotografii. Prowadzenie: Małgorzata Purzyńska (autorka książki „Tadeusz Rolke. Moja namiętność” i kuratorka wystawy „Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie”).

21:30–22:00 JUTRO BĘDZIE LEPIEJ – rozmowa o cyklu fotografii z przełomu lat 80. i 90. Prowadzenie: Małgorzata Purzyńska.

Gość: Aleksandra Boćkowska, dziennikarka i autorka książek, m.in. „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”.

22:15–22:45 FENOMEN BARBARY HOFF – opowieść o fenomenie mody w tygodniku „Przekrój” i marce Hoffland.

23:00–23:30 JAK UBIERAŁY SIĘ ARTYSTKI?! – opowieść o modnych warszawiankach lat 50. i 60.

23:30–01:00 BLUES JUNKERS – koncert!

​​​​​​​Więcej informacji o Nocy Muzeów oraz o propozycjach innych warszawskich instytucji znajdziesz na stronie www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/