Program

  • film

Program

Generał Motyl | pokaz filmu

04.08.2019
godzina 16:00

Generał Motyl | pokaz filmu

04.08.2019
godzina 16:00

  • film
film  

We wniosku awansowym na stopień kapitana z dnia 18 sierpnia 1944 roku jego przełożony napisał: Bierze udział w walce od pierwszego dnia. Wykazał duże zdolności dowódcze, dużą samodzielność i inicjatywę. Twardy w obronie, bystry i szybki w natarciu. Ma duży autorytet u podwładnych. Zapraszamy na pokazy fabularyzowanego filmu dokumentalnego opowiadającego o gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim ps. „Motyl”.

„Motyl” był żołnierzem SGO „Polesie” walczącym pod rozkazami generała Kleeberga, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej walczącym w 27 Wołyńskiej Dywizji AK i w Powstaniu Warszawskim. W latach 2004 – 2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był również członkiem założycielem, a w latach 1989-1994 i 1997-2018 prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Został też Honorowym Obywatelem Warszawy. 

Film oparto m.in. na autentycznej relacji ostatniego żyjącego żołnierza Batalionu „Czata 49”, podkomendnego „Motyla”, żołnierzy ze Zgrupowania „Radosław”, innych oddziałów powstańczych i wojskowych oraz jego znajomych i przyjaciół. Zbigniew Ścibor-Rylski został odznaczony dwukrotnie Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. 

Reżyserką filmu jest Małgorzata Brama, która wspólnie z Borysem Jaźnickim i Marcinem Straucholdem odpowiada też za scenariusz. Autorką zdjęć jest Józefina Gocman. W rolę głównego bohatera wciela się Tomasz Włosok. Partnerują mu między innymi Ireneusz Czop, Olgierd Łukaszewicz, Tomasz Sapryk, Jakub Zając, Michał Rolnicki, Barbara Wypych. Film powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich, przy współfinansowaniu m.st. Warszawy.

Producentem filmu jest Fundacja Artystyczna ERINA B, koproducentem zaś Dom Spotkań z Historią. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Pokazy filmu – zawsze o 16:00: 

3 SIERPNIA

4 SIERPNIA 

10 SIERPNIA 

11 SIERPNIA 

17 SIERPNIA 

18 SIERPNIA