Program

  • cykle
  • warsztaty
  • dla dzieci

Program

Moje Miasto Warszawa | Dzielnice Warszawy – układamy miasto | warsztaty dla dzieci

14.09.2019
godzina 12:30

Moje Miasto Warszawa | Dzielnice Warszawy – układamy miasto | warsztaty dla dzieci

14.09.2019
godzina 12:30

  • cykle
  • warsztaty
  • dla dzieci
cykle warsztaty dla dzieci  

Poznajemy, projektujemy i odkrywamy na nowo Warszawę. Rusza kolejna edycja rodzinnych warsztatów architektoniczno-varsavianistycznych. Tym razem dzieci wspólnie z rodzicami poznają wszystkie dzielnice miasta po to, by na końcu samodzielnie je zaprojektować. UWAGA! Obowiązują zapisy.

Fot. Piotr Kała

Fot. Piotr Kała

Na pierwszych warsztatach rozkładamy Warszawę na drobniejsze elementy – dzielnice. Skąd w tej układance 18 części i po co ten podział?  Przybliżymy powstanie i historię poszczególnych dzielnic, wyjaśnimy, jak działa samorząd lokalny. Dlaczego Warszawa ma dwóch prezydentów i kilkunastu burmistrzów? Na koniec obejrzymy Warszawę z lotu ptaka, żeby łatwiej było uczestnikom z puzzli-dzielnic ułożyć jej kształt.

Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami/opiekunami (pracują wspólnie). Zajęcia są bezpłatne, ale każdorazowo wymagają rejestracji uczestników na stronie: http://bit.ly/mojemiasto4. Zapisy otwieramy w niedzielę poprzedzajacą warsztat o godz 10:00. Liczba miejsc jest ograniczona.

Od mokotowskiego pałacyku Szustra, przez Śródmieście, Ochotę, ursynowskie blokowiska, po Rembertów i wawerskie świdermajery. Różnorodność dzielnic warszawy, a przede wszystkim ich historia i architektura są motywem przewodnim serii warsztatów dla dzieci i rodziców. To już czwarta edycja projektu, ale pierwsza, w której najmłodsi poznają Warszawę z perspektywy każdej jej dzielnicy. W finalnej części cyklu zaprojektują nowy obszar miasta i bogatsi o wiedzę, jako młodzi „eksperci” stworzą unikalną mapę Warszawy. Podczas każdego spotkania dokładnie przyglądamy się jednej dzielnicy. Pokazujemy ciekawe budynki – zabytki i nowe obiekty, opowiadamy o historii i pobudzamy wyobraźnię starszych i młodszych. W drugiej części w rodzinnych grupach tworzymy, projektujemy, wymyślamy, budujemy i planujemy.  

Zadaniem serii warsztatów jest nie tylko edukacja w zakresie architektury, historii, urbanistyki, ale też pokazanie miasta jako sprawnie funkcjonującej, złożonej całości. Podczas warsztatów chcemy uwrażliwić dzieci na przestrzeń i jej różnorodność oraz kształtować postawę świadomego, wpływającego na otoczenie mieszkańca Warszawy.

Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska, Karolina Iwańczyk, Katarzyna Żaczek, Aleksandra Pawlak i Marta Baranowska – doświadczone edukatorki i animatorki.

Dom Spotkań z Historią jest partnerem cyklu warsztatów. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.