Program

  • cykle
  • warsztaty
  • dla dzieci

Program

Moje Miasto Warszawa | Gród pomiędzy blokami, czyli podróż w czasie na Targówku | warsztaty dla dzieci

26.10.2019
godzina 12:30

Moje Miasto Warszawa | Gród pomiędzy blokami, czyli podróż w czasie na Targówku | warsztaty dla dzieci

26.10.2019
godzina 12:30

  • cykle
  • warsztaty
  • dla dzieci
cykle warsztaty dla dzieci  

Drugi warsztat poświęcony prawobrzeżnej części miasta. Uczestnicy warsztatów poznaja lepiej Targówek.

Fot. Piotr Kała

Fot. Piotr Kała

Od bloków i fabryk kojarzonych z Targówkiem przejdziemy do parku Bródnowskiego. Pozostając na Bródnie, poszukamy najstarszych śladów osadnictwa na tych terenach Lasu Bródnowskiego, gdzie odkryto pozostałości grodu z czasów Mieszka I. Będzie to punkt wyjścia do rozmowy o pracy archeologa. Poza tym przybliżymy, jak żyli ludzi na terenie Warszawy długo przed jej powstaniem.

Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami/opiekunami (pracują wspólnie). Zajęcia są bezpłatne, ale każdorazowo wymagają rejestracji uczestników na stronie: http://bit.ly/mojemiasto4. Zapisy otwieramy w niedzielę poprzedzajacą warsztat o godz 10:00. Liczba miejsc jest ograniczona.

****
Od mokotowskiego pałacyku Szustra, przez Śródmieście, Ochotę, ursynowskie blokowiska, po Rembertów i wawerskie świdermajery. Różnorodność dzielnic warszawy, a przede wszystkim ich historia i architektura są motywem przewodnim serii warsztatów dla dzieci i rodziców. To już czwarta edycja projektu, ale pierwsza, w której najmłodsi poznają Warszawę z perspektywy każdej jej dzielnicy. W finalnej części cyklu zaprojektują nowy obszar miasta i bogatsi o wiedzę, jako młodzi „eksperci” stworzą unikalną mapę Warszawy. Podczas każdego spotkania dokładnie przyglądamy się jednej dzielnicy. Pokazujemy ciekawe budynki – zabytki i nowe obiekty, opowiadamy o historii i pobudzamy wyobraźnię starszych i młodszych. W drugiej części w rodzinnych grupach tworzymy, projektujemy, wymyślamy, budujemy i planujemy.  

Zadaniem serii warsztatów jest nie tylko edukacja w zakresie architektury, historii, urbanistyki, ale też pokazanie miasta jako sprawnie funkcjonującej, złożonej całości. Podczas warsztatów chcemy uwrażliwić dzieci na przestrzeń i jej różnorodność oraz kształtować postawę świadomego, wpływającego na otoczenie mieszkańca Warszawy. Dowiedz się więcej o całym cyklu.

Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska, Karolina Iwańczyk, Katarzyna Żaczek, Aleksandra Pawlak i Marta Baranowska – doświadczone edukatorki i animatorki.

Dom Spotkań z Historią jest partnerem cyklu warsztatów. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.