Czy można było wyobrazić sobie, czym dla Warszawy i jej mieszkańców będzie wojna? Jak bardzo zmieni oblicze miasta? Czy można było się na nią przygotować? Zapraszamy na wernisaż wystawy w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tematem ekspozycji jest jeden rok z życia stolicy. Rok, w którym nagle zmieniło się wszystko.
Czesława Dosput z córką Bogumiłą na ul. Łochowskiej. Po latach wspominała, że nie chciała, żeby ją fotografowano, ponieważ bała się, że nie mówiący po polsku fotograf może być dywersantem, o których wiele wówczas słyszano. Fot. Julien Bryan, United States Holocaust Memorial Museum.
Fotograficzna opowieść o roku 1939, a przede wszystkim o pierwszych miesiącach wojny w Warszawie, o ogromie zniszczeń, losach ludności cywilnej, życiu w ruinach. Ekspozycja będzie składała się z trzech części – codzienność miasta przed wybuchem wojny, oblężenie i początek okupacji niemieckiej. Zaprezentowane zostaną m.in. zdjęcia amerykańskiego korespondenta wojennego Juliena Bryana, żołnierza Armii Krajowej Sylwestra „Krisa” Brauna, niemieckiego socjaldemokraty i dziennikarza Wilhelma Haase-Lampego oraz fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także unikalne amatorskie filmy archiwalne z pierwszych miesięcy okupacji w Warszawie.
Wystawa powstała w ramach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej obchodzonych pod hasłem „Warszawa. Niech trwa”.
Kuratorzy: Monika Kapa-Cichocka, Katarzyna Madoń-Mitzner, Ryszard Mączewski
Projekt wystawy: Katarzyna Brzostowska
Partnerzy: Fundacja „Warszawa1939.pl”, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Państwowe w Warszawie
Patroni medialni: Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Warszawa. Wyborcza.pl, Co Jest Grane24