Program

  • film
  • spotkanie

Program

7. Festiwal Filmowy EMIGRA | Strajk

27.10.2019
godzina 13:00

7. Festiwal Filmowy EMIGRA | Strajk

27.10.2019
godzina 13:00

  • film
  • spotkanie
film spotkanie  

Pokaz kontrowersyjnego filmu fabularnego wybitnego niemieckiego reżysera, scenarzysty i producenta filmowego, którego inspiracją była postać i historia Anny Walentynowicz.

Anna Walentynowicz to znana działaczka „Solidarności”. W sierpniu 1980 roku została bezprawnie zwolniona z pracy na pięć miesięcy przed emeryturą. To wydarzenie stało się przyczyną strajku, którego wynikiem było powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. „Strajk” został oparty na motywach biografii Anny Walentynowicz, która stała się pierwowzorem filmowej postaci Agnieszki Kowalskiej (Katharina Thalbach).

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem dr. Tomasza Snarskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. Pokaz obywa się w ramach ustanowionego przez Sejm RP Roku Anny Walentynowicz.

„Strajk” (2018, 56 min)
reż. Volker Schlöndorff
scenariusz: Andreas Pfluger, Sylke Rene Meyer, Maciej Karpiński
produkcja: Niemcy, Polska

O festiwalu:

EMiGRA jest festiwalem filmów o szeroko rozumianej tematyce emigracyjnej. To nowatorskie, na skalę światową przedsięwzięcie, ukazujące poprzez film życie Polaków poza krajem. Polska poprzez swoje geopolityczne położenie ma wyjątkową szansę stworzenia platformy współpracy filmowców polskiego pochodzenia ze Wschodu i Zachodu.

Organizatorzy: Fundacja EMIGRA, DSH