Program

  • wokół wystaw
  • Warszawska Inicjatywa Kresowa

Program

Ku nowoczesności. Kresy niepodległe 1919-1939 | oprowadzanie

03.11.2019
godzina 14:00

Ku nowoczesności. Kresy niepodległe 1919-1939 | oprowadzanie

03.11.2019
godzina 14:00

  • wokół wystaw
  • Warszawska Inicjatywa Kresowa
wokół wystaw Warszawska Inicjatywa Kresowa  

Na spacer po wystawie Ku nowoczesności. Kresy Niepodległe 1919-1939 eksponowanej na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu zaprasza autor Tomasz Kuba Kozłowski.

Wystawa poświęcona jest niemal nieobecnym w powszechnej świadomości, wybranym dokonaniom gospodarczym i cywilizacyjnym związanym z odbudową i modernizacją ziem wschodnich II RP. Ekspozycja składa się z siedmiu tematycznych wątków. Każdy z nich opowiada o wybranym aspekcie modernizacji Kresów: od odbudowy po zniszczeniach w latach 1914-1920 i modernistycznej architektury lat 30., przez inwestycje i zakłady przemysłowe (największa polska rafineria w Drohobyczu, Państwowe Kamieniołomy w Janowej Dolinie), znane firmy i marki, (m.in. kultowe radioodbiorniki Elektrit czy luksusowe trunki od Baczewskich).

Ogromnie ciekawy dorobek ziem wschodnich pozostaje niemal kompletnie nieznany. Dopiero od niedawna pochylają się nad nim na poważnie badacze i specjaliści. Stereotypowe postrzeganie Kresów przywołuje najczęściej obraz wspaniałych zabytków przeszłości z jednej strony oraz zacofania z drugiej. Tymczasem o tym co w ciągu krótkiego, niespełna 20-letniego okresu II RP udało się zrobić, o tym szczególnym okresie rozwoju ziem wschodnich wiemy i mówimy za mało – mówi kurator wystawy, Tomasz Kuba Kozłowski.

W przypadku niepogody prezentacja poświęcona wystawie odbędzie się w DSH.