Program

  • wokół wystaw
  • film
  • spotkanie

Program

Maksymalista. Śladami Staszka Latałły

17.12.2019
godzina 18:00

Maksymalista. Śladami Staszka Latałły

17.12.2019
godzina 18:00

  • wokół wystaw
  • film
  • spotkanie
wokół wystaw film spotkanie  

Stanisław Latałło zginął 17 grudnia 1974 roku podczas wspinaczki na Lhotse. Był najmniej doświadczony spośród uczestników wyprawy, która jest jednym z tematów wystawy „Polskie Bieguny. Himalaje '74 i Antarktyda '77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego”. W 45. rocznicę jego śmierci zapraszamy na pokazy dwóch filmów i spotkanie z synem Staszka, Marcinem Latałłą.

Stanisław Latałło w trakcie wyprawy na Lhotse, 1974. Fot. Mirek Wiśniewski

Stanisław Latałło w trakcie wyprawy na Lhotse, 1974. Fot. Mirek Wiśniewski

Staszek Latałło był operatorem, reżyserem i aktorem. Poza realizacją własnych filmów, wspópracował z Tadeuszem Konwickim czy Krzysztofem Zanussim, w którego „Iluminacji” zagrał główną rolę. Udział w wyprawie w Himalaje zaproponował mu Jerzy Surdel. Latałło dołaczył do ekipy filmowej jako operator mimo niedużego doświadczenia alpinistycznego. Zginął podczas zejścia z obozu trzeciego, na wysokości 7400 m n.p.m. 17 grudnia 1974. Jego ciało zostało pochowane w szczelinie lodowca Khumbu. Miał 29 lat.

W związku z rocznica jego śmierci pokażemy dwa filmy przypominające tę niezwykłą postać – wspomnianą już „Iluminację” Krzysztofa Zanussiego oraz „Ślad” w reżyserii jego syna, Marcina Latałły, który będzie naszym gościem. Spotkanie poprowadzi Dorota Chrobak.

„Ślad” to dokumetalny portret Staszka Latałły i wspomnienie o nim. Osobista perspektywa reżysera pozwoliła na zderzenie faktów, wyobrażeń, wspomnień i stworzenie wnikliwego obrazu niezwykłego człowieka. W filmie o Stanisławie Latalle opowiadają m.in. Tadeusz Konwicki, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Jerzy Surdel, Dorota Ćirlić oraz jego rodzina.
reżyseria: Marcin Latałło (1996, 26 min)
produkcja: Polska

„Iluminacja” opowiada o poszukiwaniach i problemach, z jakimi mierzy się młody intelektualista. Głównym bohaterem jest Franciszek Retman (Stanisław Latałło): prowincjusz, który przyjeżdza do stolicy studiować fizykę z nadzieją, że nauka pozwoli odpowiedzieć na nurtujące go pytania. Kolejne życiowe doświadczenia sprawiają, że jego wiara w potęgę nauki słabnie. Jedno z najciekawszych osiągnieć polskiego kina lat. 60. Filmowy esej filozoficzny, w którym obok głównego wątku pojawiają się zrealizowane metodą paradokumentalną dyskusje i wypowiedzi naukowców – prof. Władysława Tatarkiewicza, fizyka Iwa Biruli-Białynieckiego, astronoma Włodzimierza Zonna.
reżyseria: Krzysztof Zanussi (1972, 87 min)
scenariusz: Krzysztof Zanussi
produkcja: Polska