Program

  • wokół wystaw
  • film
  • spotkanie

Program

Dzień polarny w DSH

19.01.2020
godzina 14:00 - 18:00

Dzień polarny w DSH

19.01.2020
godzina 14:00 - 18:00

  • wokół wystaw
  • film
  • spotkanie
wokół wystaw film spotkanie  

Zaledwie dwustuletnią działalność człowieka na Antarktydzie można opisać dwoma słowami: eksploatacja i eksploracja. Obecność człowieka powyżej 60 stopnia szerokości geograficznej południowej będzie głównym tematem spotkań w ramach Dnia polarnego w DSH.

Fot. Wojciech Walkiewicz

Fot. Wojciech Walkiewicz

Na biegunie południowym wszystko jest na odwrót. Kiedy u nas jest zima, tam właśnie jest środek lata. Jego szczyt przypada w styczniu, kiedy słońce świeci 24 godziny na dobę, a temperatura waha się od –1°C na krańcach Półwyspu Antarktycznego do –33°C na stacji Wostok. W przeciwieństwie do bieguna północnego pogrążonego teraz w niekończącej się nocy, na Antarktydzie przez pół roku niepodzielnie panuje dzień – dzień polarny.

Obecność człowieka na tych terenach rozpoczęła się od zachłannej eksploatacji żywych zasobów Oceanu, doprowadzając prawie do całkowitego wyniszczenia drapieżników morskich, takich jak wieloryby czy uchatki. Dopiero w latach 60. XX wieku świat nauki zainteresował się Antarktydą i rozpoczęły się działania mające na celu jej eksplorację i ochronę. Od przeszło dekady praca polskich naukowczyń i naukowców na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego skupia się przede wszystkim na badaniach skutków zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka. W ramach przygotowanych spotkań dowiemy się, jak zmieniała się Antarktyda oraz jak wpływała na nią obecność człowieka.

14:00 Antarktika na zdjęciach Wojciecha Walkiewicza
Autorski pokaz zdjęć fotografa i operatora filmowego Wojciecha Walkiewicza z pobytu  w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na przełomie 2014 i 2015 roku. Wojciech Walkiewcz pojechał na Antarktydę jako autor zdjęć do filmu dokumentalnego „Antarktyda. Gdy pojawia się ciepło”. Swoje zauroczenie krainą wiecznego śniegu i przeżycia z nią związane zaowocowały wystawą i albumem fotograficznym „Antarktika”. Starałem się fotografować w każdej wolnej chwili. Wyjścia na zdjęcia zastępowały mi czytanie, słuchanie muzyki, kino, teatr, telewizję, wizyty w galeriach i wernisaże – wspomina Wojciech Walkiewicz.

15:00 „Antarktyda. Gdy pojawia się ciepło” reż. Władysław Rybiński (2015, 56 min)
Polska Akademia Nauk od wielu lat koordynuje badania prowadzone w regionie Antarktydy w Polskiej Stacja Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Film dokumentuje jedną z wypraw naukowo-badawczych pod kierownictwem dr hab. Katarzyny Chwedorzewskiej, specjalistyki ds. zmian klimatu. Razem z uczestnikami wyprawy obserwujemy procesy, jakie zachodzą w tamtejszej przyrodzie – od fauny, przez roślinność i porosty po mikroorganizmy, zmiany glacjalne i pogodowe. Towarzyszymy naukowcom m.in. w liczeniu fauny, w połowach i badaniu ryb oraz kryla, montowaniu nadajników śledzących wędrówki pingwinów, a także pracom realizowanym z użyciem bezzałogowego samolotu. Dzięki polskiej stacji badawczej znajdujemy się w czołówce krajów zajmujących się badaniem przyrody Antarktyki. Projekcja filmu z wprowadzeniem dr hab. Katarzyny Chwedorzewskiej.

16:30 Zmiana klimatu – spotkanie z badaczkami Antarktyki
Czy badacza też może dopaść polarna gorączka? Czy praca naukowa na Antarktydzie zawsze oznacza przygodę – brnięcie przez śnieg, płynięcie canoe przez lagunę pod lodowcem, wspinanie się wysoko na skały i grzęźnięcie w błocie? Jak wygląda życie codzienne na stacji? Jakie badania prowadzone są obecnie na polskiej stacji? Jakie zmiany zachodzą w populacjach fauny antarktycznej na Wyspie Króla Jerzego? Czym jest Konwencja o Zachowaniu Żywych Zasobów Morskich Antarktyki? Czym jest kryl i zapach guana? Czy pingwiny boją się dronów? Spotkanie z uczestniczkami wyprawy z filmu „Antarktyda. Gdy pojawia się ciepło”: dr Małgorzatą Korczak-Abshire (monitoring ekologiczny – obserwacje ptaków i ssaków płetwonogich) z Zakładu Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN; dr hab. Katarzyną Chwedorzewską (genetyka populacji roślin antarktycznych i szeroko pojęty wpływ człowieka na ekosystemy antarktyczne) ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz dr hab. Haliną Galerą (specjalistka ds. botaniki) z Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas wyprawy dr Galera zgromadziła bardzo ciekawą, wielobarwną kolekcję glonów, mszaków, roślin kwiatowych i minerałów antarktycznych, którą zaprezentuje podczas spotkania. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Kwiecień (Radio Kampus).

Wydarzenia towarzyszą prezentowanej do końca lutego w Domu Spotkań z Historią wystawie „Polskie bieguny. Himalaje '74 i Antarktyda '77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego”.