Program

  • spotkanie
  • wokół wystaw

Program

Kobiety biegunów | spotkanie z Iloną Wiśniewską i Dagmarą Bożek

28.01.2020
godzina 18:00

Kobiety biegunów | spotkanie z Iloną Wiśniewską i Dagmarą Bożek

28.01.2020
godzina 18:00

  • spotkanie
  • wokół wystaw
spotkanie wokół wystaw  

Czy trzeba mieć zimną krew, żeby ruszyć w świat skuty lodem, zakochać się w najdalej na północ zamieszkanej wyspie świata i stworzyć dom pod biegunem? Porozmawiamy o tym z reporterką i fotografką Iloną Wiśniewską oraz polarniczką Dagmarą Bożek.

Czym jest mityczna polarna gorączka? Jak żyć w najzimniejszych, najsuchszych i najbardziej wietrznych miejscach na świecie? Jak wygląda codzienność w czasie dni, a jak w czasie nocy polarnych? Co w tym świecie najbardziej fascynuje, a co niepokoi? Co jest najtrudniejsze do zrozumienia i zaakceptowania, a z czym, wciąż na nowo, trzeba się mierzyć? No i wreszcie jak połknąć tego polarnego bakcyla i pójść w ślady naszych bohaterek? Tego wszystkiego dowiemy się z pierwszej ręki. Spotkanie poprowadzi Paweł Drozd, dziennikarz radiowej Trójki.

Ilona Wiśniewska – reporterka i fotografka. Autorka książek „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, „Hen. Na północy Norwegii” oraz „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”. Współpracuje z „Polityką”, „Dużym Formatem” i „Dwutygodnikiem”. Mieszka w północnej Norwegii.

Dagmara Bożek – polarniczka, współautorka bloga o wyprawach polarnych www.dompodbiegunem.pl oraz książki „Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna”. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016).