Program

  • spotkanie
  • wokół wystaw
  • film

Program

Być kobietą w Himalajach

23.02.2020
godzina 16:00

Być kobietą w Himalajach

23.02.2020
godzina 16:00

  • spotkanie
  • wokół wystaw
  • film
spotkanie wokół wystaw film  

Jak to jest być kobietą w Himalajach? Zapraszamy na pokaz filmu Być kobietą w Himalajach (2018, 44’) oraz spotkanie z reżyserką filmu Elizą Kubarską, podróżniczką i alpinistką oraz himalaistką Agnieszką Bielecką.

Anna Okopińska – jedyna kobieta uczestnicząca w wyprawie na Lhotse w 1974 roku i Marek Kowalczyk w pierwszym obozie pod Lhotse. Fot. Mirek Wiśniewski.

Anna Okopińska – jedyna kobieta uczestnicząca w wyprawie na Lhotse w 1974 roku i Marek Kowalczyk w pierwszym obozie pod Lhotse. Fot. Mirek Wiśniewski.

Polki tworzyły i tworzą po dziś dzień legendę światowego himalaizmu. Niesłabnąca popularność Wandy Rutkiewicz jest tego najlepszym dowodem. Czy to ona wytyczyła szlaki kolejnym pokoleniom himalaistek w środowisku zdominowanym przez mężczyzn? Jakie były kulisy pierwszej kobiecej wyprawy w Karakorum w 1975 roku? Które polskie himalaistki były i są po dziś dzień inspiracją dla Agnieszki Bieleckiej i Elizy Kubarskiej? Na te pytania spróbują odpowiedzieć Agnieszka Bielecka, himalaistka, która od 2012 roku uczestniczy w programie Polski Himalaizm Zimowy (Gasherbrum I) i wzięła udział w wyprawach na Lhotse, Dhaulagiri i Broad Peak oraz Eliza Kubarska, podróżniczka i alpinistka, reżyserka filmu „Być kobietą w Himalajach”. Spotkanie poprowadzi Mariusz Sepioło, reporter „Tygodnika Powszechnego” i autor książki „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę”.

Po rozmowie pokażemy film „Być kobietą w Himalajach”. To opowieść o pierwszych i kolejnych pokoleniach kobiet himalaistek, m.in. o Wandzie Rutkiewicz i Pasang Lhamu Sherpa – pierwszej Nepalce, która weszła na Everest, ale też o trudnościach, które kobiety muszą pokonywać w związku z tym, że stanowią i stanowiły zaledwie kilka procent środowiska wspinaczy. Ważnym tematem dokumentu jest też łączenie życia rodzinnego i macierzyństwa ze wspinaczką, lęk i mierzenie się z trudnymi emocjami np.w związku z wypadkami podczas wypraw. W filmie wykorzystano fragmenty dokumentu „Temperatura wrzenia” o pierwszej kobiece wyprawie w Himalaje w roku 1975 oraz współczesne i archiwalne wypowiedzi himalaistek m.in. Anny Okopińskiej, Wandy Rutkiewicz, Kingi Baranowskiej.

UWAGA
Tuż przed spotkaniem, o godzinie 15:45, pokażemy krótki materiał filmowy „Polskie bieguny”. W 1974 roku Mirek Wiśniewski za namową himalaisty Andrzeja Zawady dołącza do narodowej wyprawy na Lhotse jako kierowca i fotograf. Dwa lata później Wiśniewski rusza w kolejną podróż ku wybrzeżom Antarktydy wraz z budowniczymi Polskiej Stacji Arktycznej im. Henryka Arctowskiego. Z obu wyjazdów przywozi ponad dwa tysiące zdjęć. Jak wyglądały przygotowania i organizacja tych pionierskich ekspedycji? Skąd himalaiści i polarnicy zdobyli pieniądze? Jak zapamiętano Mirka Wiśniewskiego i kto żałuje, że uciekał przed obiektywem jego aparatu? Ryszard Czajkowski, Anna Milewska i Anna Okopińska opowiadają o wyprawach udokumentowanych na wystawie „Polskie bieguny. Himalaje '74 i Antarktyda '77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego ” i o autorze tych zdjęć. Wykorzystane w filmie wywiady pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historia i Ośrodka KARTA, a zdjęcia z wystawy i Archiwum Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Wystąpili: Ryszard Czajkowski, Anna Milewska, Anna Okopińska
Realizacja nagrań: Maria Buko, Karol Białas, Karolina Zaleszczuk
Scenariusz: Maria Buko
Montaż: Dariusz Krajewski.

Wydarzenie towarzyszy „Polskie bieguny. Himalaje '74 i Antarktyda '77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego”, którą można oglądać do 1 marca 2020 roku.