Program

  • książka
  • spotkanie

Program

ODWOŁANE | SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | Zawód: fotografistka

25.03.2020
godzina 18:00

ODWOŁANE | SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | Zawód: fotografistka

25.03.2020
godzina 18:00

  • książka
  • spotkanie
książka spotkanie  

W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o czasowym zawieszeniu działalności instytucji kultury odwołujemy wszystkie planowane wydarzenia do dnia 25 marca. Dom Spotkań z Historią oraz Księgarnia XX wieku zostają na ten czas zamknięte dla zwiedzających. Będziemy informować o wszelkich nowych terminach i rozwoju sytuacji.

****
Kim były pionierki bydgoskiej fotografii zawodowej i co dziś wiemy o ich zdjęciach? Zapraszamy na spotkanie z autorkami książki „Zawód: fotografistka”.

Bohaterkami książki są fotografistki – emancypantki, kobiety aktywne zawodowo, pasjonatki fotografii i właścicielki własnych interesów. Pochodziły z różnych zakątków Polski, a Bydgoszcz obrały za swoją Ziemię Obiecaną. Sześć kobiet i sześć barwnych opowieści, ukazanych w atelier fotograficznym i w życiu prywatnym. Odważne wybory zawodowe, miłosne historie, radości i tragedie. W tle dwudziestolecie międzywojenne, dynamiczny czas zmian politycznych i społecznych.

Spotkanie z autorkami książki, Małgorzatą Czyńską i Katarzyną Gębarowską, poprowadzi Adam Mazur, który napisał o tej publikacji tak: Książki dzielą się na piękne albo mądre. Fotografistki zrywają z tym stereotypem, przedstawiając w bogato ilustrowanym tomie fascynujące historie sześciu niezwykłych kobiet. Pionierki bydgoskiej fotografii zawodowej swoim życiem wciągają czytelnika w wir emocji niosących kobiety walczące o spełnienie swoich marzeń. To książka przewracająca utarte schematy ciążące nie tylko historii fotografii.

O AUTORKACH

Małgorzata Czyńska
– pisarka, historyczka sztuki, kuratorka wystaw. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: „Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów”, „Kobro. Skok w przestrzeń”, „Harem metafizyczny. Kobiety Witkacego”, „Dom polski. Meblościanka z pikasami” oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem „Moje Królestwo”. Współautorka książki „Kobiety Fotonu”. Laureatka Nagrody Literackiej „Juliusz” za książkę „Kobro. Skok w przestrzeń”.

Katarzyna Gębarowska – miłośniczka starych zdjęć, badaczka historii fotografii, kuratorka wystaw fotograficznych, wydawczyni książek, fotografka. Doktorantka w IS PAN, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Właścicielka Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy. Od 2015 dyrektorka Vintage Photo Festival – Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej. Współautorka ksiażki „Kobiety Fotonu”.