Program

  • cykle
  • spotkanie

Program

LATA DWUDZIESTE | Ziemia | „Dwutygodnik” rozmawia o przyszłości

04.03.2020
godzina 19:00

LATA DWUDZIESTE | Ziemia | „Dwutygodnik” rozmawia o przyszłości

04.03.2020
godzina 19:00

  • cykle
  • spotkanie
cykle spotkanie  

W opublikowanej niedawno po polsku książce „Ziemia nie do życia” David Wallace-Wells twierdzi, że kryzys klimatyczny niedługo przestanie być jednym z tematów do dyskusji, a stanie się obejmującym wszystko krajobrazem, w którym toczą się inne historie. Nowy cykl debat o przyszłości kultury w latach 20. XXI wieku „Dwutygodnik” zainauguruje rozmową o klimacie.

W jaki sposób zmiany klimatyczne odbijają się w kulturze i sztuce? Jak wpływają na nasze postrzeganie świata? Jak kształtują wrażliwość? Czy pisarze i artyści mogą przyczynić się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla? A może zadaniem kultury – jak sugeruje Ray Scranton w książce „Learning to Die in the Anthropocene” – jest przygotowanie nas na najgorsze?

Punktem wyjścia do dyskusji będzie esej Adama Robińskiego „Rezerwat”, opublikowany w noworocznym cyklu o przyszłości „2020”. Tekst ukazał się w nowym dziale „Dwutygodnika” – ZIEMIA, w którym poruszane są bieżące tematy związane z kryzysem klimatycznym. W dyskusji, obok Adama Robińskiego, wezmą udział Urszula Zajączkowska i Paweł Mościcki. Rozmowę poprowadzi redaktorka naczelna „Dwutygodnika”, Zofia Król.

Przed dyskusją warto przeczytać:

Adam Robiński, „2020: Rezerwat”
Urszula Zajączkowska, „Plener: Żyłki”
Paweł Mościcki, „Nowe porządki”

O CYKLU:
Wyzerowanie licznika w kalendarzu skłania do podsumowań, ale też do myślenia o tym, co nadchodzi. Cykl debat LATA DWUDZIESTE jest organizowany przez redakcję magazynu kulturalnego „Dwutygodnik” i jego wydawcę, Dom Spotkań z Historią w Warszawie. Punktem wyjścia dla rozmów z udziałem autorów magazynu i ekspertów są teksty opublikowane w ramach noworocznego cyklu „2020”. W jego ramach autorzy „Dwutygodnika” wskazali jedno zjawisko z minionej dekady – niepozorne, marginalne, osobne – które może zapowiadać, jak będzie wyglądała kultura i nasze życie w rozpoczynających się latach dwudziestych. Czy udało im się trafić, sprawdzimy za kolejne dziesięć lat.