Program

  • online
  • spotkanie
  • cykle

Program

ONLINE: BLISKI NAM ŚWIAT | Białoruś jakiej nie znamy

19.10.2020
godzina 18:00

ONLINE: BLISKI NAM ŚWIAT | Białoruś jakiej nie znamy

19.10.2020
godzina 18:00

  • online
  • spotkanie
  • cykle
online spotkanie cykle  

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną zamykamy DSH do 26 października. Zamknięte będą również księgarnia oraz kawiarnia Karowa 20. Będziemy informowć na bieżąco o terminach spotkań i wydarzeń, które odbędą się online.

Co wiemy o Białorusi i jej mieszkańcach? Zapraszamy do udziału w dyskusji, która otworzy nowy cykl spotkań w Domu Spotkań z Historią. Zapraszamy na transmisję spotkania o 18:00 na fanpage'u DSH. 

„Bliski nam świat” to nowy cykl spotkań DSH poświęcony historii, która dzieje się dziś w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie, w Afryce Północnej.

Zaproszeni goście – znani dziennikarze, reportażyści i eksperci – przybliżą nam genezę współczesnych wydarzeń i opowiedzą mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów. Nie zdajemy sobie sprawy z ich wpływu na nasze codzienne życie.

W ramach pierwszego spotkania porozmawiamy o sytuacji w Białorusi. O tym kraju zrobiło się głośno za sprawą dramatycznych wydarzeń politycznych, o czym szeroko mówią prawie wszystkie media. Jednak w tym natłoku medialnych przekazów wciąż nie poznajemy bliskich nam sąsiadów, Białorusinek i Białorusinów. Paradoksalnie niewiele wiemy o białoruskim państwie i społeczeństwie. Bliski nam Wschód, jest w tym przypadku bardzo daleki. Przypominamy sobie o jego istnieniu, wyłącznie w chwilach ekstremalnych wydarzeń. A przecież Białoruś ma wielowiekową historię, często współdzieloną z dziejami innych państw regionu, również w ostatnim stuleciu.

O Białorusinach, Białorusi i białoruskiej tożsamości będą rozmawiać:

Aneta Prymaka-Oniszk  dziennikarka, autorka głośnego reportażu historycznego „Bieżeństwo 1915”, za który otrzymała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2016 roku oraz Nagrodę Książki Roku 2016 Warszawskiej Premiery Literackiej. Została również nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „proza” oraz do Nagrody Historycznej POLITYKI 2016, Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, a także znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Współautorka zbioru reportaży z Białorusi „Ojczyzna dobrej jakości”. Publikowała na łamach „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „National Geographic” i kwartalnika „Karta”.

dr Jędrzej Morawiecki  polski pisarz, publicysta i reporter; doktor filologii słowiańskiej oraz socjologii. Laureat Nagrody im. Beaty Pawlak. Autor m.in. „Krasnojarsk zero”, „Głubinka. Reportaże z Polski”, „Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie”, „Mały człowiek. O współczesnym reportażu w Rosji”. Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1998 publikował reportaże w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce” oraz „National Geographic”; współpracował również z I i III programem Polskiego Radia, Radiem Zet oraz Polską Sekcją Radia BBC. Obecnie publikuje w „Nowej Europie Wschodniej” i „Więzi” oraz w periodyku reporterskim „Dziennnikarze Wędrowni”, którego jest współzałożycielem.

dr Paweł Średziński  historyk, dziennikarz i politolog, doktor nauk humanistycznych, autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, OKO.press, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Współzałożyciel Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktor serwisu Afryka.org.