Program

  • online
  • spotkanie

Program

ONLINE: BLISKI NAM ŚWIAT | Sahara Zachodnia – ostatnia kolonia w Afryce

26.11.2020
godzina 18:00

ONLINE: BLISKI NAM ŚWIAT | Sahara Zachodnia – ostatnia kolonia w Afryce

26.11.2020
godzina 18:00

  • online
  • spotkanie
online spotkanie  

Dlaczego Sahara Zachodnia pozostaje ostatnią kolonią w Afryce? Co się tam obecnie dzieje i jak wygląda sytuacja mieszkańców? Zapraszamy na spotkanie online z Bartkiem Sabelą i dr. Pawłem Średzińskim. Transmisja na fanpage'u DSH.

Sahara Zachodnia, 2013. Fot. Bartek Sabela

Sahara Zachodnia, 2013. Fot. Bartek Sabela

W 1975 roku, kiedy nastąpił kres Hiszpanii generała Franco, Madryt postanowił wycofać się ze swoich niewielkich kolonii w Afryce. Opuścił Gwineę Równikową i Saharę Zachodnią. Tę drugą zostawił w pośpiechu, ulegając presji ze strony Maroka, które w listopadzie 1975 zorganizowało tzw. Zielony Marsz w celu poparcia marokańskiej ekspansji na południe. Marokańczycy ruszyli na terytorium kolonii hiszpańskiej, domagając się jej odstąpienia. Marsz cywilów poprzedzał zbrojną aneksję. Hiszpanie zgodzili się wówczas oddać terytorium Sahary Zachodniej dwóm państwom – Maroku i Mauretanii, nie pytając o zgodę mieszkańców tej kolonii – Saharyjczyków. Do dziś w świetle obowiązującego prawa Sahara Zachodnia nie została zdekolonizowana i jest kolonią hiszpańską.

Saharyjczycy świadomi swojej odrębności postanowili walczyć. Pierwsza, długa wojna trwała od 1975 do 1991 roku. W następnych latach dochodziło do kolejnych fal protestów i starć z marokańskimi służbami. Do marokańskich więzień trafiali zachodniosaharyjscy aktywiści. Kruche zawieszenie broni zostało definitywnie przerwane w listopadzie tego roku. Po 29 latach jego obowiązywania.

W ciągu ostatnich czterech dekad ukształtowała się zachodniosaharyjska społeczność, której duża część żyje wciąż na wygnaniu w obozach uchodźców w Algierii. Saharyjczycy kontrolują również około 15 procent terytorium Sahary Zachodniej. Pozostali próbują przetrwać na terytorium okupowanym przez Maroko. Jednak Marokańczycy nie chcą rezygnować ze swoich terytorialnych roszczeń.

26 LISTOPADA online na fanpage'u DSH o Saharze Zachodniej będę rozmawiać:

Bartłomiej Sabela –
 z wykształcenia architekt, a z zamiłowania podróżnik i fotograf. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka „Wszystkie ziarna piasku” (nagrodzona przez Fundację „Afryka Inaczej” Afrykasem 2015 i nominowana do nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej), a w kwietniu 2017 „Afronauci. Z Zambii na Księżyc”. Bartłomiej Sabela jest również laureatem nagrody PRÓG 2018 przyznawanej przez magazyn „Kontynenty”. Regularnie współpracuje z „Kontynentami”, publikował także w „Dużym Formacie” i „Gazecie Wyborczej”.

Paweł Średziński – historyk, dziennikarz i politolog, doktor nauk humanistycznych, autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” „Gazety Wyborczej”. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, OKO.press, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Współzałożyciel Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktor serwisu Afryka.org.

BLISKI NAM ŚWIAT to cykl spotkań DSH poświęcony historii, która dzieje się dziś w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszenia goście, znani dziennikarze, reportażyści i eksperci, przybliżą nam genezę współczesnych wydarzeń i opowiedzą mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów. Nie zdajemy sobie sprawy z ich wpływu na nasze codzienne życie.