Program

  • spotkanie
  • online

Program

BLISKI NAM ŚWIAT | Senegalczycy w Europie | spotkanie online

17.12.2020
godzina 18:00

BLISKI NAM ŚWIAT | Senegalczycy w Europie | spotkanie online

17.12.2020
godzina 18:00

  • spotkanie
  • online
spotkanie online  

Senegalczycy współtworzą dzieje kontynentu europejskiego, a ich obecność w Europie ma już całkiem długą historię. Według oficjalnych danych w Polsce mieszka około siedemdziesiąt osób z takim pochodzeniem. Jednym z najbardziej znanych polskich Senegalczyków jest Mamadou Diouf, założyciel Fundacji „Afryka Inaczej”, muzyk i animator kultury oraz gość trzeciego spotkania z cyklu „Bliski nam świat”. Zapraszamy na spotkanie, które poprowadzi dr. Paweł Średziński. Transmisja na fanpage'u DSH.
 


Senegal jest niewielkim krajem Afryki Zachodniej. Mimo to jest jednym z tych państw afrykańskich, o którym większość z nas słyszała. W Polsce dzieje się tak przede wszystkim przez sport. To w końcu drużyny piłkarskie z Senegalu i znad Wisły miały okazję spotkać się na meczach w czasie mistrzostw świata w 2018 roku. Duża część fanów i fanek samochodowych rajdów słyszała również o Rajdzie Dakar, który współcześnie już nie odbywa się w Afryce.

W Europie Zachodniej, szczególnie we Francji, Senegalczycy są znani nie tylko z boisk. Zapisali się chlubną kartą w dziejach pierwszej wielkiej wojny, walcząc po stronie wojsk ententy. Wcześniej — w 1914 roku — Blaise Diagne z Senegalu został pierwszym afrykańskim deputowanym we francuskim Zgromadzeniu Narodowym. Z kolei senegalscy intelektualiści wykształceni we Francji — wśród nich Leopold Senghor, pierwszy prezydent niepodległego Senegalu — byli współtwórcami ruchu literackiego i politycznego znanego jako „negritude”, przywracającego Afryce tożsamość i historię.

W spotkaniu udział wezmą: 
Mamadou Diouf — senegalski wokalista, dziennikarz, animator kultury i działacz społeczny, współzałożyciel Fundacji „Afryka Inaczej”, autor w serwisie afryka.org. W 1983 roku przyjechał na studia do Polski. Prowadzi audycję poświęconą muzyce świata w Radiu Dla Ciebie. Zajmuje się również działalnością edukacyjną, prowadząc warsztaty poświęcone Afryce i migracji dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych.

Paweł Średziński — historyk, dziennikarz i politolog, doktor nauk humanistycznych, autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, OKO.press, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Współzałożyciel Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktor serwisu Afryka.org.

BLISKI NAM ŚWIAT to cykl spotkań DSH poświęcony historii, która dzieje się dziś w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszenia goście, znani dziennikarze, reportażyści i eksperci, przybliżą nam genezę współczesnych wydarzeń i opowiedzą mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów. Nie zdajemy sobie sprawy z ich wpływu na nasze codzienne życie.