Program

  • online
  • książka
  • spotkanie

Program

„Pogłosy. Dzieci więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych” | Czym jest trauma i czy jest dziedziczna? | spotkanie wokół książki

18.01.2021
godzina 18:00

„Pogłosy. Dzieci więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych” | Czym jest trauma i czy jest dziedziczna? | spotkanie wokół książki

18.01.2021
godzina 18:00

  • online
  • książka
  • spotkanie
online książka spotkanie  

„Pogłosy” to wielogłosowa opowieść o doświadczeniach drugiego pokolenia — osób, których rodzice byli polskimi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Publikacja oparta jest na badaniach socjolożki i historyczki Marii Buko, związanej z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią, nad międzygeneracyjną traumą i postpamięcią potomków więźniów obozów koncentracyjnych. W rozmowie z dziennikarką Magdaleną Kicińską opowie o swojej nowej książce — w jaki sposób wojenne przeżycia rodziców odcisnęły piętno na życiu dzieci. Jak budują swoje życie – strzegąc pamięci matek i ojców czy stając w kontrze do ich przeszłości? Czy potrafią i chcą pamiętać? Jak doświadczenia sprzed 70 lat mogą wpływać dziś na tożsamość jednostek i społeczeństwa? Emisja nagrania ze spotkania na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią. 



Z ponad 30 przeprowadzonych wywiadów autorka wybrała do książki i opracowała — wraz z redaktorką Magdą Szymańską — kilkanaście rozmów, które prezentują spektrum postaw wobec członków rodziny, ale i wobec traumatycznej przeszłości. W osobistych rozmowach bohaterowie książki opisują trudne relacje z rodzicami, dzieciństwo i dorastanie w cieniu obozowych historii, stosunek do tego dziedzictwa. Opowiadają o rodzinnych tajemnicach, cierpieniu i strachu, o sile więzi, potrzebie zrozumienia, i wreszcie o budowaniu siebie — wobec rodziców i wobec tzw. wielkiej historii. „Pogłosy” to ważny (wielo)głos w rozmowie o tym, jak wojna wpływa na kolejne pokolenia. Książka ma poszerzyć perspektywę pamięci o długofalowych konsekwencjach wojny.

Autorka mówi o Pogłosach” w ten sposób: „to książka o historiach wojennych i obozowych, ale także o tych domowych, rodzinnych, pokazuje wpływ XX-wiecznej historii, która tak silnie naznaczyła pokolenie naszych dziadków, na losy kolejnego pokolenia — ich dzieci, które dorastały w cieniu wojny. Jak ludzie obciążeni takim bagażem doświadczeń budowali swoje życie osobiste, jak echa wojennych koszmarów odbijały się w ich domach? Chciałam poznać i zapisać świadectwa ich potomków — głosy pokolenia moich rodziców. Niektórzy z moich rozmówców odcinali się od przeszłości, inni czynili z przeszłości swoją teraźniejszość, stając się strażnikami pamięci. Prawie w każdej polskiej rodzinie pobrzmiewają niepokojące echa przeszłości. Chciałabym więc, aby książka pobudziła czytelników do refleksji nad ich osobistymi, rodzinnymi historiami, ale także nad tym, jak pielęgnować pamięć, która buduje mosty, a nie dzieli”.

Maria Buko — socjolożka, historyczka i kierowniczka Archiwum Historii Mówionej w Domu Spotkań z Historią. Razem z Katarzyną Madoń-Mitzner i Magdą Szymańską opracowała książkę „Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu”.

Magdalena Kicińska — reporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” i wiceprezeska Fundacji Pismo. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii „wywiad”, otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką — Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016. Autorka książek „Pani Stefa” (Wydawnictwo Czarne, 2015), „Środki transportu” (Wydawnictwo Literackie, 2019) oraz wraz z Marcinem Dziedzicem współautorka książki „Teraz ’43. Losy” (Wielka Litera, 2018).

Emisja nagrania ze spotkania na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią. Książkę można kupić w naszej księgarni na stronie ksiegarnia.dsh.waw.pl – w papierze i e-booku.