Druga część słuchowiska opracowanego przez Katarzynę Michałkiewicz. To oparta na relacjach świadków wstrząsająca opowieść o powrotach do zniszczonej wojną Warszawy. Jak wyglądało to miasto? Jak wracające osoby zapamiętały styczeń 1945 roku? „Warszawa zapamiętana. Powroty 1945–1946” tworzy trzynaście krótkich opowieści, które pokażemy na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.
W styczniu 1945 roku do stolicy wkroczyły jednostki Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego, wojska niemieckie wycofały się. Dla Warszawy skończyła się wojna. Prezentujemy słuchowisko oparte na relacjach z książki „Warszawa zapamiętana. Powroty 1945–1946”, w którym usłyszymy przejmujące historie ludzi powracających do Warszawy w 1945 roku. Z ich opowieści wyłania się wstrząsający obraz zniszczonego wojną, okaleczonego miasta — spalonych domów, zniszczonych mostów, zburzonych zabytków, pozostałości po powstańczych barykadach, grobów na ulicach i w podwórzach. Warszawiacy i warszawianki opisują ciężkie życie w ruinach, w cudem ocalałych domach, codzienną walkę o przetrwanie, poszukiwanie bliskich oraz jedzenia.
Opowieści przywołane w „Powrotach 1945” to migawki z życia naszych rozmówców, wspomnienia i obrazy, które najbardziej wryły im się w pamięć. Zapis wrażeń i emocji tak silnych, że przetrwały niemal 80 lat. To one nadają wartość opowiadanej tu historii – historii miasta, które wróciło do żywych. Zebrane w słuchowisku wspomnienia to niewielki wybór spośród blisko sześciu tysięcy relacji biograficznych zebranych w Archiwum Historii Mówionej, wśród których jest około 1500 opowieści mieszkańców stolicy. Część z nich została opracowana i wydana w książce „Warszawa zapamiętana. Powroty 1945–1946” dostępnej w Księgarni stacjonarnej DSH oraz za stronie internetowej www.ksiegarnia.dsh.waw.pl.
Emisja słuchowiska na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.