Program

  • cykle
  • warsztaty
  • zajęcia
  • online

Program

MAM CHUSTECZKĘ HAFTOWANĄ | warsztaty z historii kobiet | nabór zakończony

10.02.2021
godzina 18:30

MAM CHUSTECZKĘ HAFTOWANĄ | warsztaty z historii kobiet | nabór zakończony

10.02.2021
godzina 18:30

  • cykle
  • warsztaty
  • zajęcia
  • online
cykle warsztaty zajęcia online  

Nabór zakończony — zgłoszenia przyjmujemy tylko na listę rezerwową​.

Koła hafciarskie, czytelnie kobiet czy tak zwane salony prowadzone były w różnych formułach od przełomu wieków — zarówno w miastach, jak i na wsiach. Grupy kobiet spotykały się, aby rozmawiać i uczyć się, wymieniać doświadczeniami i opiniami oraz dzielić umiejętnościami, między innymi właśnie haftowaniem. Teraz to Dom Spotkań z Historią powołuje herstoryczne kółko hafciarskie! Przełamcie lęk przed rękodziełem, wróćcie do korzeni i współtwórzcie z nami grupę samokształceniową. Będziemy wyszywać pod czujną i troskliwą opieką Anny Zajdel, znanej jako Atakamakata. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o relacje biograficzne kobiet zebrane w Archiwum Historii Mówionej — wybrane przez Annę Czerwińską, koordynatorkę warsztatów, pod opieką merytoryczną Marii Buko.Zajęcia będziemy zaczynać od krótkiej prelekcji i dyskusji na temat z zakresu historii kobiet — przedstawimy ciekawe biografie, ważne wydarzenia historyczne lub inspirujące kobiece inicjatywy. Zawsze punktem wyjścia będą relacje biograficzne ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej. Następnie wsłuchamy się w kobiece opowieści i wspólnie wybierzemy cytaty, hasła lub fragmenty biografii, które wyszyjemy w formie makatek, chusteczek czy transparentów. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób kobiety opowiadają o swoim życiu, co charakteryzuje te narracje i czego możemy się od nich nauczyć. Poznamy relacje, w których kobiety mówią same o sobie. Opowiemy herstorie naszych babek i matek, wymienimy się doświadczeniami, zainspirujemy i oczywiście nauczymy haftować!

Nabór zakończony — zgłoszenia przyjmujemy tylko na listę rezerwową​
Udział w warsztatach jest bezpłatny, a liczba uczestników i uczestniczek jest ograniczona. Spotkania będą odbywać się w formule on-line, co tydzień, w środy o godzinie 18:30. Każde zajęcia potrwają około półtorej godziny. Przygotowanych zostało pięć spotkań — od 10 lutego do 10 marca.

Warunkiem udziału w warsztatach jest zobowiązanie do wzięcia udziału we wszystkich spotkaniach i przesłanie zgłoszenia na adres: historiakobiet@dsh.waw.pl do 1 lutego 2021. W zgłoszeniach prześlijcie dane kontaktowe — imię, nazwisko, adres mailowy oraz napiszcie w kilku zdaniach, dlaczego chcecie wziąć udział w warsztatach.

Instruktaż tego, co należy przygotować przed warsztatami — jak nici, igły czy tamborki — zostanie udostępniony w trakcie rekrutacji. Efektem warsztatów będą hafty, które chciałybyśmy udostępniać online, oczywiście każdorazowo będziemy prosić o Waszą zgodę. Gwarantujemy wsparcie techniczne i merytoryczne przez cały cykl warsztatów.

Prowadzenie
Anna Zajdel — artystka i aktywistka związana z warszawskimi ruchami wolnościowymi. Wykształcona w zakresie edukacji artystycznej i animacji kultury. Wokalistka El Banda, członkini kolektywów Ekofemizin i Freakmarketwarsaw, w mediach społecznościowych znana jako Atakamakata. Pracowała w instytucjach kultury oraz organizacjach pozarządowych, żeby wreszcie znaleźć swój przylądek, rzucić wszystko dla ziołolecznictwa i lasu, w którym zamieszkała. Jak sama mówi, jest „wierna swojemu kraftywizmowi”. Korzystając z materiałów z odzysku, roślin i internetu wyszywa polityczne makatki, feministyczne cytaty i swoją poezję. Jest autorką hafciarskich warsztatów „Wstydu nie mam”, „Dobre ciało” i „Haft aborcyjny”. W swoim najnowszym projekcie wyszywa imiona par w związkach nieheteronormatywnych.

Wybrane wystawy:
2005 „Miłość i rowery”, Warszawa, Galeria W bramie (wystawa zbiorowa)
2008 „Wyssana z matki”, Poznań, Galeria Rozbrat 
2010 „Anka, skąd my weźmiemy tyle krwi?”, Warszawa, Centralny Basen Artystyczny 
2012 „Makatka na latka”, Podkowa Leśna, Galeria CKIO (wystawa zbiorowa) 
2014 „Makatki”, Warszawa, Galeria Feminoteki 
2015 „Chwile niemartwienia”, Opole, Biblioteka Pedagogiczna
2016 „Pod makatką”, Podkowa Leśna, Cukier Puder (wystawa z Danutą Sztych) 
2016 „Radość jest krwią życia”, Brwinów, Galeria OK
2018 „Kręgi kobiet”, Opole, Galeria X (wystawa zbiorowa) 
2020 „Makatka wywrotowa”, Wrocław, Muzeum Etnograficzne (wystawa zbiorowa)

Anna Czerwińska — koordynatorka warsztatów „Mam chusteczkę haftowaną”. Działaczka na rzecz praw kobiet, ekspertka równościowa i kuratorka „Wirtualnego Muzeum Historii Kobiet” Fundacji Feminoteka. Była współkuratorką wystaw poświęconych historii kobiet, przygotowywanych we współpracy z Domem Spotkań z Historią i Fundacją na rzecz Równości i Emancypacji STER, takich jak „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”, „Radne warszawskie. 100-lecie kobiet w Radzie Miejskiej” czy „Niepokorne 1976-1989”. Wraz z Anną Kotowską (Miasto jest nasze) opracowała kampanię „Ulice dla kobiet”, a przy współpracy z Anną Grzelewską wyreżyserowała film dokumentalny o pierwszej dźwiękowczyni, Halinie Paszkowskiej (Fundacja Szkoła Wajdy).

Maria Buko — socjolożka, historyczka i kierowniczka Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka Karta. Razem z Katarzyną Madoń-Mitzner i Magdą Szymańską opracowała książkę „Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu”. Jest autorką wydanej niedawno książki „Pogłosy. Dzieci więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych” (Dom Spotkań z Historią, 2020).

Informacja o przetwarzaniu danych
Przesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Dom Spotkań z Historią zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Dom Spotkań z Historią ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa. Dane będą przetwarzane w celu realizacji warsztatów „Mam chusteczkę haftowaną”. Każda uczestniczka warsztatów ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania oraz może zgłosić żądanie zaprzestania przetwarzania danych (oraz ich usunięcia z dostępnych źródeł). Wystarczy zgłosić takie żądanie w formie pisemnej na adres Dom Spotkań z Historią ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa lub mailowo na adres: abi@dsh.waw.pl.