Archiwum wydarzeń

 • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

10. urodziny Domu Spotkań z Historią

20.02.2016 - 21.02.2016

10. urodziny Domu Spotkań z Historią

20.02.2016 - 21.02.2016

 • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
  Zapraszamy Państwa na wspólne świętowanie 10. urodzin Domu Spotkań z Historią. W programie wydarzeń jubileuszowych 20 i 21 lutego m.in.: spotkanie z kuratorkami wystawy „Na nowo. Warszawiacy 1945–55” współorganizowanej z Polską Agencją Prasową, sobotnie koncerty Izy Kowalewskiej i Mai Kleszcz, turniej varsavianistyczny „Warszawa w rozumie”, premiera książki dla dzieci „Historyjki z ulicy Karowej” z ilustracjami Bohdana Butenki, inauguracja cyklu „Warszawski Bzik”, premiera interaktywnej mapy Archiwum Historii Mówionej „Warszawa zapamiętana”, historia ulicy Karowej w pigułce oraz spacery i konkursy. PROGRAM:   SOBOTA, 20 LUTEGO
 • PREMIERA INTERAKTYWNEJ MAPY „WARSZAWA ZAPAMIĘTANA” ORAZ SPACER „ZANIM POWIŚLE STAŁO SIĘ MODNE”Spacer: godz. 12.00, zbiórka: DSH.
Prowadzenie: Iwona Makowska (DSH), Maria Pawlak (WAWstep) Interaktywna mapa „Warszawa zapamiętana” zawiera ponad 120 zdjęć i 100 fragmentów dźwiękowych ze wspomnień warszawiaków, które wybraliśmy ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. Jest ona sukcesywnie uzupełniana o nowe materiały, które „przypięte” są do poszczególnych miejsc, o których opowiadają. Zapraszamy na prezentację mapy i spacery po Warszawie, które przygotowujemy wspólnie z przewodnikami miejskimi z WAWstep. W sobotę przejdziemy się ulicą Karową, wstąpimy na plac przed Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym, na ulicę Bednarską, Mariensztat i Powiśle. Kolejne spacery po Żoliborzu, Pradze, Woli i Śródmieściu odbędą się od marca do czerwca.  
 • OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „NA NOWO. WARSZAWIACY 1945-55”godz. 14.00, DSH, prowadzenie: Anna Brzezińska-Skarżyńska (red. nacz. PAP Foto) oraz Katarzyna Madoń-Mitzner (z-ca dyr. DSH)
Na wystawie prezentujemy pochodzące ze zbiorów PAP zdjęcia Warszawy z pierwszej powojennej dekady. To fotograficzna opowieść o mieszkańcach Warszawy, którzy wrócili po wojnie do zniszczonego miasta i którzy z zadziwiającą determinacją i witalnością, próbują zbudować nowe życie i wrócić do normalności. To historia nie tyle o odbudowie miasta, co odbudowie życia, której narratorką jest warszawska ulica. Więcej informacji o wystawie http://10.0.0.134/pl/3_2758
 • WARSZTATY PLASTYCZNE Z BOHDANEM BUTENKO „HISTORYJKI Z ULICY KAROWEJ. WARSZAWA PO WOJNIE”godz. 14.00–15.00
Zajęcia plastyczne z rysownikiem Bohdanem Butenko i premiera najnowszej książeczki „Historyjki z ulicy Karowej. Warszawa po wojnie” (wyd. DSH) dla dzieci w wieku 7–12 Bohdana Butenki i Anny Ziarkowskiej (DSH). Bohaterami książeczki są dwa sympatyczne zwierzątka: Historyjek – który lubi odkrywać ciekawe historie oraz Historyjka – miłośniczka historii pracująca w Domu Spotkań z Historią. Opowiada gościowi ciekawostki dotyczące ulicy Karowej, a także historię budynku przy ulicy Karowej 20. Jest ciekawy i zadaje mnóstwo pytań: np. czym jest historia mówiona i czy w Archiwum Historii Mówionej przechowywane są historie o królach, rycerzach i księżniczkach? Zwiedza wystawę opowiadającą o powojennej Warszawy i jej mieszkańcach, ma też do wykonania szereg zadań, w których pomagają mu czytelnicy. Książeczka (dla dzieci w wieku 7–12 lat), jest bogato ilustrowana, m.in. fotografiami z Polskiej Agencji Prasowej, zawiera naklejki i szablon do samodzielnego składania. Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników wstęp wyłącznie na zapisyrecepcja@dsh.waw.pl
 • HISTORYJKI Z ULICY KAROWEJ. Warsztaty dla dzieci15.00-17.00
 • WARSZAWSKI BZIK – „KAROWA” . Inauguracja nowego cyklu DSH.godz. 16.00, DSH
Premiera mapy i wirtualny spacer po ulicy Karowej przy której mieści się Dom Spotkań z Historią. Historia ulicy w pigułce, pokaz archiwalnych zdjęć i map („Karowa to historia wąwozu, ulica ścieków i wielkomiejskich ambicji”). Prowadzenie: Ryszard Mączewski (Warszawa1939.pl) i Kinga Sochacka (DSH).
 • KONCERTY JUBILEUSZOWEgodz. 20.30–24.00
Iza Kowalewska: 20.30–21.30 Piosenkarka i autorka tekstów, śpiewa muzykę pop, znamy ją z programu Must Be the Music. Tylko muzyka, ale muzyką zajmuje się od wielu lat, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi oraz warszawskiego Państwowego Studium Jazzu w klasie śpiewu. W 2002 roku Kowalewska dołączyła do składu zespołu Muzykoterapia, w październiku 2013 roku ukazał się debiutancki album solowy piosenkarki zatytułowany Diabeł mi Cię dał Maja Kleszcz: 22.00–23.00 Znakomita polska wokalista młodego pokolenia, która śpiewa w stylu folk, world music i blues, tworzy muzykę teatralną, interpretuje piosenki aktorskie. Jej inspirację stanowiły różne gatunki muzyczne: blues, jazz, reggae, folk, world music, starannie wyselekcjonowane, najlepsze tradycje muzyki „czarnej”. Ten rodzaj filozofii śpiewu, charakterystyczny dla nieskrępowanych, szczerych wypowiedzi ukształtował jej wrażliwość wokalną (jej tata Włodzimierz Kleszcz - zwany jest „ojcem polskiego world music i reggae). Świat Mai to także muzyka klasyczna i eksperymentalna. Poznaliśmy ją jako pierwszy głos Kapeli ze Wsi Warszawa (zaczynała mając 14 lat), a teraz znamy głównie ją z interpretacji piosenek w ramach projektu Maja Kleszcz & incarNations. Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień, m.in. trzech Fryderyków czy wyróżnienia na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. DJ: przewodnik warszawski Piotr Wierzbicki (Warszawa na wyrywki) jako DJ Bigos 19.00-20.30, 21.30–22.00, 23.00-24.00 NIEDZIELA, 21 LUTEGO  
 • SPACER PO ULICY KAROWEJgodz. 12.00–14.00, zbiórka róg Karowej i Dobrej
Prowadzący: Ryszard Mączewski (Warszawa1939.pl)
 • WARSZTATY DLA DZIECI „HISTORYJKI Z ULICY KAROWEJ. WARSZAWA PO WOJNIE”godz. 14.00–16.00
Zajęcia ispirowane nową książeczką Bohdana Butenki i Anny Ziarkowskiej (DSH).
 • TURNIEJ „WARSZAWA W ROZUMIE”15.00–18.00.
Prowadzenie: Janusz Weiss; goście: Patrycja Jastrzębska, Jerzy S. Majewski, Cezary Polak, Marek Ostrowski Jury: Leszek Stafiej, Jarosław Zieliński, Ryszard Mączewski. Finał turnieju varsavianistycznego „Warszawa w rozumie” zorganizowanego w ramach 10. Urodzin Domu Spotkań z Historią. Turniej jest rezultatem popularności, jaką od lat cieszą się nasz spotkania i wystawy poświęcone przedwojennym i powojennym dziejom miasta. W finale turnieju zmierzy się ze sobą 16 osób, wyłonionych podczas eliminacji, które odbyły się w dniach 6-7 lutego na pl. Defilad w Warszawie. Turniej składać się będzie z czterech rund. Gracze będą musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące historii Warszawy. W drugiej rundzie pytania zadawać będą zaproszeni goście: Patrycja Jastrzębska, Jerzy S. Majewski, Cezary Polak, Marek Ostrowski. Pytania ilustrowane zdjęciem, fragmentem filmu albo nagraniem audio. Zapraszamy wszystkich intersujących się historią Warszawy do kibicowania zawodnikom i udział w zabawie. Przez cały weekend inne atrakcje: interaktywna mapa Archiwum Historii Mówionej „Warszawa zapamiętana” i towarzyszący jej quiz z nagrodami (Koło Fortuny!), aplikacja i portal „e-karta z Warszawy”, kawa i ciastka w Karowa 20 Café, fotomat.
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY. ZAPRASZAMY! Organizator: Dom Spotkań z Historią Współorganizator wystawy: Polska Agencja Prasowa Partnerzy wystawy: Fundacja "Warszawa1939.pl", Metro Warszawskie Patroni medialni: Program 1 Polskie Radio, TVP 3 Warszawa, TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Co Jest Grane24, Gazeta.pl, Newsweek Historia, Nowa Warszawa, Enter the ROOM.