Program

  • spotkanie
  • online
  • książka

Program

„Warszawska enklawa. Świat społeczny wyścigów konnych na Służewcu” | spotkanie wokół książki

23.02.2021
godzina 18:00

„Warszawska enklawa. Świat społeczny wyścigów konnych na Służewcu” | spotkanie wokół książki

23.02.2021
godzina 18:00

  • spotkanie
  • online
  • książka
spotkanie online książka  

Tor wyścigów konnych na Służewcu jest położony zaledwie osiem kilometrów od centrum między dwiema tętniącymi życiem dzielnicami stolicy. Mimo spektakularnej formy — tor jest prawie dwukrotnie większy od Łazienek Królewskich — i licznych funkcji, które pełni, miejsce to nie było regularnie badane. Ani jego publiczność, ani środowiska związane zawodowo z końmi wyścigowymi, ani unikalna historia społeczna. Spotkanie o odkrywaniu tego „skarbu” z socjolożką, badaczką i reżyserką Barbarą Bossak-Herbst poprowadzi Cezary Polak, redaktor radia RDC. Emisja na Facebooku i YouTube Domu Spotkań z Historią.

tor na służewcu - grafika

tor na służewcu - grafika

Czarnobiały szkic toru wyścigów konnych. Widoczni są jeźdźcy na wierzchowcach i trybuny dla widowni


Barbara Bossak-Herbst określa tor na Służewcu mianem „świata społecznego”. Ten zabytkowy obiekt okazał się dla niej skarbem. Badania, które tam prowadziła, postawiły ją w rzadkiej dziś w naukach społecznych roli „odkrywcy”. Z czasem teren Toru Służewiec zaczął się jawić jako czubek góry lodowej. To spójna architektoniczno-urbanistycznie, ale złożona instytucja społeczno-gospodarcza, w której przenika się historia wielu generacji ludzkich i zwierzęcych. Jak można badać to miejsce i osoby z nim związane? Co zapewnia trwałość tej warszawskiej enklawy? Jakie uwarunkowania strukturalne rządzą tym unikalnym hipodromem?

O wydanej niedawno książce „Warszawska enklawa. Świat społeczny wyścigów konnych na Służewcu” rozmawiać będą:
Barbara Bossak-Herbst — socjolożka, badaczka i reżyserka. Pracuje jako adiunktka na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką książki „Antropolis. Współczesny Gdańsk w wymiarze symbolicznym” i „Warszawska enklawa. Świat społeczny wyścigów konnych na Służewcu”, filmu etnograficznego „450 kilo marzeń” oraz artykułów publikowanych między innymi w „Journal of Urban Affairs”, „Memory Studies” czy „Space and Culture”.

Cezary Polak — z wykształcenia polonista i reżyser filmowy. Mieszka i prowadzi klubokawiarnię na warszawskim Grochowie. Publikował między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Tygodniku Powszechnym” i „Polityce”. Co piątek prowadzi audycję „Polak potrafi” w Radiu RDC.

Emisja na Facebooku i YouTube Domu Spotkań z Historią.