Program

  • cykle
  • online

Program

WARSZAWA. ARCHITEKTURA, SPOŁECZNOŚĆ | BUW | podkast

23.03.2021
godzina 07:00

WARSZAWA. ARCHITEKTURA, SPOŁECZNOŚĆ | BUW | podkast

23.03.2021
godzina 07:00

  • cykle
  • online
cykle online  

Czy ktoś jeszcze pamięta Powiśle bez Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego? Ten budynek nie tylko zmienił środowisko uniwersyteckie, ale też trwale wpisał się w plan spacerów i wycieczek turystycznych. Jest dobrym przykładem tego, że właściwie zaprojektowana przestrzeń może wprowadzić głębokie i korzystne zmiany w dzielnicy. W efekcie Powiśle stało się jedną z najmodniejszych warszawskich adresów. Jak do tego doszło? W pierwszym odcinku z cyklu „Warszawa. Architektura, społeczność” porozmawiamy o realizacji autorstwa Marka Budzyńskiego, która dała Warszawie piękne ogrody na dachu, otworzyła miasto na rzekę i nauczyła nas wypoczywać na bulwarach. Odcinek znajdziecie na Youtube oraz wszystkich popularnych serwisach streamingowych, jak Spotify, Apple Podcasts czy Podcasty Google.



„Warszawa. Architektura, społeczność” to cykl podkastów, w którym omawiamy zmiany warszawskiego krajobrazu przestrzennego i architektonicznego po 1989 roku. Ważne będą dla nas realizacje, które były nominowane i nagrodzone Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, zmieniły krajobraz stolicy oraz wpłynęły na styl życia mieszkańców i mieszkanek. Skupimy się na Powiślu, Jazdowie czy Bulwarach Wiślanych, a także całych dzielnicach — Pradze Południe, Woli czy Śródmieściu. Rozmowy z architektami, varsavianistami i użytkowniczkami budynków dopełnią wypowiedzi świadków historii zapisane w Archiwum Historii Mówionej. Częścią cyklu będzie także spacer architektoniczny i dyskusja poświęcona zmieniającemu się pejzażowi miasta.

Cykl powstaje dzięki współpracy Domu Spotkań z Historią, instytucji skupionej na popularyzacji historii Warszawy, z Fundacją Bęc Zmiana, zajmującą się nowatorską dokumentacją współczesnej architektury. Odcinek znajdziecie na Youtube oraz wszystkich popularnych serwisach streamingowych, jak Spotify, Apple Podcasts czy Podcasty Google.