Program

  • cykle
  • online

Program

WARSZAWA. ARCHITEKTURA, SPOŁECZNOŚĆ | Osiedle Jazdów | podkast

20.04.2021
godzina 07:00

WARSZAWA. ARCHITEKTURA, SPOŁECZNOŚĆ | Osiedle Jazdów | podkast

20.04.2021
godzina 07:00

  • cykle
  • online
cykle online  

Osiedle Jazdów zostało zbudowane w 1945 roku jako miejsce zamieszkania dla osób pracujących w Biurze Odbudowy Stolicy. Ukryte pośród zieleni drewniane domki, mimo tymczasowego przeznaczenia, stały się przykładem nowoczesnego myślenia o mieście. Projektowania w opozycji do zasad, w których dominuje beton czy ogrodzenia. Dzięki protestom mieszkańców i mieszkanek w 2011 roku uniknięto likwidacji tego pierwszego osiedla mieszkaniowego wybudowanego po wojnie. W drugim odcinku z cyklu „Warszawa. Architektura, społeczność” porozmawiamy o Osiedlu Jazdów, które stało się niezwykle cennym obszarem eksperymentu społecznego i przestrzennego. Miejscu, które pozwala realizować działania społeczne, kulturalne i edukacyjne. Odcinek znajdziecie na Youtube oraz wszystkich popularnych serwisach streamingowych, jak Spotify, Apple Podcasts czy Podcasty Google.

fot. Adrian Grycuk, 2017 / commons.wikimedia.org

fot. Adrian Grycuk, 2017 / commons.wikimedia.org

„Warszawa. Architektura, społeczność” to cykl podkastów, w którym omawiamy zmiany warszawskiego krajobrazu przestrzennego i architektonicznego po 1989 roku. Ważne będą dla nas realizacje, które były nominowane i nagrodzone Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, zmieniły krajobraz stolicy oraz wpłynęły na styl życia mieszkańców i mieszkanek. Skupimy się na Powiślu, Jazdowie czy Bulwarach Wiślanych, a także całych dzielnicach — Pradze Południe, Woli czy Śródmieściu. Rozmowy z architektami, varsavianistami i użytkowniczkami budynków dopełnią wypowiedzi świadków historii zapisane w Archiwum Historii Mówionej. Częścią cyklu będzie także spacer architektoniczny i dyskusja poświęcona zmieniającemu się pejzażowi miasta.

Cykl powstaje dzięki współpracy Domu Spotkań z Historią, instytucji skupionej na popularyzacji historii Warszawy, z Fundacją Bęc Zmiana, zajmującą się nowatorską dokumentacją współczesnej architektury. Odcinek znajdziecie na Youtube oraz wszystkich popularnych serwisach streamingowych, jak Spotify, Apple Podcasts czy Podcasty Google.