Program

  • cykle
  • spotkanie
  • wideo

Program

BLISKI NAM ŚWIAT | Czy ten lud musi zginąć? | spotkanie | online

22.04.2021
godzina 18:00

BLISKI NAM ŚWIAT | Czy ten lud musi zginąć? | spotkanie | online

22.04.2021
godzina 18:00

  • cykle
  • spotkanie
  • wideo
cykle spotkanie wideo  

Historia narodu asyryjskiego sięga starożytności. Jego losy są kroniką przetrwania w skrajnie niesprzyjających warunkach. Od wieków Asyryjczycy i Asyryjki funkcjonują bez państwa. To doprowadziło do tureckiego ludobójstwa, a obecnie jest przyczyną prześladowań, których dopuszcza się Państwo Islamskie. Gościem Pawła Średzińskiego będzie prof. dr hab. Michael Abdalla — syrolog, arabista i autor publikacji poświęconych Asyryjczykom. Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.Od ludobójstwa Asyryjczyków mija sto sześć lat. 24 kwietnia 1915 roku rozpoczął się masowy mord ludności ormiańskiej, asyryjskiej i greckiej, które zamieszkiwały ówczesne Imperium Osmańskie. Tureckie władze w zaplanowany sposób doprowadziły do śmierci nawet półtora miliona osób. W tym kontekście najczęściej mówi się o narodzie ormiańskim, pomijając ofiary greckie i asyryjskie. W Turcji o samym ludobójstwie wciąż nie można mówić. Osoby, które przetrwały tę tragedię, nigdy nie doczekały się autonomicznego państwa obiecanego przez zwycięskie mocarstwa po I wojnie światowej. Otoczeni wrogo nastawionymi sąsiadami, stale muszą uciekać, nawet z pozornie niedostępnych miejsc położonych wysoko w górach.

Dziś mało kto pamięta o tym narodzie, uznając go za niewiele znaczącą społeczność w bliskowschodniej rzeczywistości. Wielu Asyryjczyków i Asyryjek mieszka poza Bliskim Wschodem. To sprawia, że jeszcze bardziej są narażeni na utratę więzi z rodzimą kulturą. Z roku na rok zmieniają swoją tożsamość i przestają posługiwać się językiem, którego historia sięga poprzedniej ery. 

Czy historia społeczności asyryjskiej zmierza ku końcowi? Porozmawiamy o tym z prof. dr. hab. Michalem Abdallą — syrologiem, arabistą i wykładowcą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jest Asyryjczykiem i wnukiem ocalonego z ludobójstwa Iszo. Do Polski przyjechał z Syrii i stał się jednym z najwybitniejszych promotorów asyryjskiej historii i kultury w Europie. Jest autorem licznych publikacji poświęconych Asyryjczykom, również w języku polskim.

Spotkanie poprowadzi Paweł Średziński — twórca cyklu „Bliski nam świat”. Historyk, dziennikarz, politolog, doktor nauk humanistycznych. Autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, „OKO.press”, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org.

„Bliski nam świat”
to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się dziś w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszeni goście, znani dziennikarze, reportażyści i eksperci, przybliżą nam genezę współczesnych wydarzeń i opowiedzą mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów.