Program

  • spotkanie
  • cykle
  • online

Program

BLISKI NAM ŚWIAT | Coraz bliższy Daleki Wschód | spotkanie | online

20.05.2021
godzina 18:00

BLISKI NAM ŚWIAT | Coraz bliższy Daleki Wschód | spotkanie | online

20.05.2021
godzina 18:00

  • spotkanie
  • cykle
  • online
spotkanie cykle online  

Chiny intensywnie zabiegają o zmianę układu sił politycznych i gospodarczych. Nie oznacza to zbrojnej konfrontacji, a raczej ekonomiczną rywalizację z innymi krajami. Zarówno z zachodnimi potęgami, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, jak i z państwami regionu — głównie Indiami. Czy Chińska Republika Ludowa ma długofalową strategię na podtrzymanie swojej dominacji? Czy będzie to powiązane z wewnętrznymi zmianami politycznymi? Jaki wpływ ma to państwo na mieszkanki i mieszkańców Polski? Gościem Pawła Średzińskiego będzie dr. hab. Michał Lubina — podróżnik i politolog zajmujący się stosunkami rosyjsko-chińskimi. Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.Przez kilka wieków o Chinach i innych wschodnioazjatyckich krajach mówiliśmy jako o „Dalekim Wschodzie”. Tymczasem rzeczywistość zmienia się na naszych oczach. Coraz trudniej znaleźć produkt, który nie powstał w tym rejonie świata. Jednak Państwa Środka chcą dominować nie tylko na rynku eksportu, ale również jako inwestorzy w różnych państwach — także w Polsce. Coraz intensywniej zabiegają o pozycję globalnych liderów. Czy czeka nas czas chińskiej dominacji w polityce międzynarodowej? Jak wygląda pozycja innych państw wschodniej Azji? Czy wszystkie są takimi gospodarczymi i politycznymi potentatami jak Chińska Republika Ludowa?

O Dalekim Wschodzie, który z każdym dniem staje się coraz bliższy, opowie
Michał Lubina
— doktor habilitowany, politolog, podróżnik i adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się współczesną Birmą (Mjanmą) oraz stosunkami rosyjsko-chińskimi. Jest autorem książek poświęconych temu regionowi, między innymi „Niedźwiedź w cieniu smoka: Rosja-Chiny 1991–2014” (2014) i „Pani Birmy Aung San Suu Kyi. Biografia polityczna” (2015).

Spotkanie poprowadzi Paweł Średziński — twórca cyklu „Bliski nam świat”. Historyk, dziennikarz, politolog, doktor nauk humanistycznych. Autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, „OKO.press”, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org.

„Bliski nam świat”
to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się współcześnie w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszone osoby, znani dziennikarze, reportażystki i eksperci przybliżają genezę wydarzeń i opowiadają mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów.