Program

  • cykle
  • online
  • wideo
  • spotkanie

Program

BLISKI NAM ŚWIAT | Turcja — kraina sprzeczności | spotkanie | online

24.06.2021
godzina 18:00

BLISKI NAM ŚWIAT | Turcja — kraina sprzeczności | spotkanie | online

24.06.2021
godzina 18:00

  • cykle
  • online
  • wideo
  • spotkanie
cykle online wideo spotkanie  

Turcja to kraj pełen sprzeczności i wewnętrznego rozdarcia. Tamtejsze władze na przestrzeni ostatniego stulecia dryfowały między wizją świeckiego państwa a współcześnie postulowanym neoosmanizmem. Dziś międzynarodowe aspiracje Turcji coraz częściej przekraczają granice Bliskiego Wschodu, a relacje z Unią Europejską są coraz bardziej skomplikowane. Poza światem wielkiej polityki jest jednak inna Turcja. To kraj, który jest celem licznych wycieczek, a tureckie seriale zyskują na popularności na świecie — również w Polsce. Jednak tak naprawdę niewiele wiemy o tym, jakie jest to państwo, o czym marzą i myślą, a czego się obawiają jego mieszkanki i mieszkańcy. O Turcji, krainie sprzeczności, w kolejnej odsłonie cyklu „Bliski nam świat” Paweł Średziński porozmawia z Marceliną Szumer-Brysz, dziennikarką i autorką książek o Turcji. Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.Stambuł, czyli historyczna stolica Turcji, znajduje się na dwóch kontynentach. Ankara, obecne polityczne centrum, jest echem budowy świeckiego państwa przez Mustafę Kemala Atatürka, pierwszego prezydenta Republiki Turcji. Jednak współcześnie państwem rządzi polityk z przeciwległego bieguna — Recep Tayyip Erdoğan. Nie ukrywa on, że bliższa jest mu wizja kraju odwołującego się do dawnej tradycji i islamu. Przez to coraz częściej mówi się o neoosmanizmie i powrocie na ścieżkę marzeń o budowie mocarstwa, którego wpływ przekraczałby granice Bliskiego Wschodu. 

Jednak Turcja nie jest tylko areną gwałtownych przemian politycznych. To właśnie do tego kraju podróżują miliony turystek i turystów, również z Polski. Tureckie seriale zyskują na popularności zarówno w dużych międzynarodowych platformach filmowych, jak i w polskiej telewizji. Z kolei Orhan Pamuk — który nie boi się krytykować tureckich władz — jest jednym z najczęściej wydawanych laureatów Nagrody Nobla w języku polskim.

O współczesnej Turcji, jej mieszkankach i mieszkańcach opowie
Marcelina Szumer-Brysz — dziennikarka i reporterka. Jest korespondentką „Tygodnika Powszechnego” z Turcji i stałą współpracowniczką Działu Zagranicznego „Gazety Wyborczej”. W 2018 roku została wydana jej książka „Wróżąc z fusów”, będąca zbiorem reportaży z Turcji. We wrześniu ukaże się jej kolejny zbiór reportaży poświęcony Izmirowi. Jest miłośniczką tureckiej muzyki ludowej, prowadzi profil tu_jest_turcja i blog Kawa po turecku.

Spotkanie poprowadzi Paweł Średziński — twórca cyklu „Bliski nam świat”. Historyk, dziennikarz, politolog, doktor nauk humanistycznych. Autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, „OKO.press”, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org.

„Bliski nam świat”
to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się współcześnie w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszone osoby, znani dziennikarze, reportażystki i eksperci przybliżają genezę wydarzeń i opowiadają mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów.