Plac Europejski był zarówno przedmiotem zachwytów, jak i gorących sporów oraz krytyki. Powstał z inicjatywy dewelopera inwestującego w biurowce, który zaoferował warszawiankom i warszawiakom w pełni zaprojektowany, nowoczesny i chroniony całą dobę plac. Zaproponowano wiele funkcji i program wydarzeń, który ma zachęcać do aktywnego spędzania czasu wolnego. Na placu posadzono 160 drzew, co w czasie gorących dyskusji o zazielenianiu miasta było niemałą sensacją. Orzeźwienie i frajdę dla najmłodszych miały zapewnić zbiorniki wodne i fontanny. Wszystko to sprawiło, że przestrzeń zaprojektowana przez pracownię Wirtz International Landscape Architects w 2017 roku została wyróżniona w III edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy.
Obecnie Plac Europejski jest w połowie placem budowy — powstaje kolejny budynek wznoszony przez właściciela działki. Nadal jednak prowokuje do dyskusji o relacjach kapitału z dobrem wspólnym, jakości przestrzeni publicznej otaczającej budynki komercyjne, a także możliwościach łączenia nierzadko sprzecznych interesów w imię dobra miasta i lokalnej społeczności. To miejsce jest pierwszym tak spektakularnym działaniem podmiotu komercyjnego na rzecz stolicy. Dziś tego rodzaju działania stają się standardem. W czwartej części cyklu „Warszawa. Architektura, społeczność” opowiemy o tym, jak przebiegał ten proces. Odcinek znajdziecie na Youtube oraz wszystkich popularnych serwisach streamingowych, jak Spotify, Apple Podcasts czy Podcasty Google.
„Warszawa. Architektura, społeczność” to cykl podkastów, w którym omawiamy zmiany warszawskiego krajobrazu przestrzennego i architektonicznego po 1989 roku. Ważne będą dla nas realizacje, które były nominowane i nagrodzone Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, zmieniły krajobraz stolicy oraz wpłynęły na styl życia mieszkańców i mieszkanek. Skupimy się na Powiślu, Jazdowie czy Bulwarach Wiślanych, a także całych dzielnicach — Pradze Południe, Woli czy Śródmieściu. Rozmowy z architektami, varsavianistami i użytkowniczkami budynków dopełnią wypowiedzi świadków historii zapisane w Archiwum Historii Mówionej. Częścią cyklu będzie także spacer architektoniczny i dyskusja poświęcona zmieniającemu się pejzażowi miasta.
Cykl powstaje dzięki współpracy Domu Spotkań z Historią, instytucji skupionej na popularyzacji historii Warszawy, z Fundacją Bęc Zmiana, zajmującą się nowatorską dokumentacją współczesnej architektury.