W ostatnim wakacyjnym spacerze z cyklu „Warszawa zapamiętana” poznamy historię praskich zakątków poprzez wspomnienia Zofii Osowskiej. Jej opowieści będą wyznaczały szlak wędrówki po prawobrzeżnej Warszawie. Wspomnienia będą okazją do zobaczenia, jak codzienne życie praskich rodzin nierozerwalnie wiązało się — a czasem wciąż wiąże — z drobną przedsiębiorczością, która przez dziesięciolecia była niezwykle ważna dla tutejszej społeczności.
W wydarzeniu może wziąć udział ograniczona liczba osób. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie. Na miejscu prosimy o zachowanie odległości lub noszenie maseczki.
Zofia Osowska chodziła do szkoły przy ulicy Inżynierskiej, o której po latach opowiada z dużym sentymentem. Wraz z rodziną przeprowadzała się wielokrotnie, mieszkając między innymi przy ulicy Stalowej oraz Fabrycznej. Najbliższe jej osoby prowadziły sklepy w kilku lokalizacjach. Jednym z nich był sklep przy ulicy Folwarcznej 7, który jeszcze przed wojną ojciec Osowskiej urządził wspólnie z jej wujem. Zapraszamy na spacer tropem osobistej opowieści, w której splata się historia i współczesność.
„Warszawa zapamiętana”
to cykl wakacyjnych spacerów, którego celem jest przybliżenie historii Warszawy na podstawie wspomnień i opowieści jej najstarszych mieszkanek i mieszkańców. W trakcie spacerów pokażemy fotografie z domowych albumów i odtworzymy relacje związane z tematami wycieczek. Pochodzą one z Archiwum Historii Mówionej i można je znaleźć na tej mapie. W ramach tegorocznego cyklu zapraszamy do udziału w czterech spacerach — zawsze w soboty o godzinie 16:00:
10.07, Północnym skrajem dzielnicy północnej
24.07, Zapomniane Stare Miasto
14.08, Na Solcu i Czerniakowie — opowieść o proletariackiej dzielnicy
21.08, Oczami prażanki — spacer po Szmulkach i Nowej Pradze
Obowiązują zapisy
Na spacer obowiązują zapisy, a miejsce zbiórki zostanie przekazane zapisanym osobom. Zgłoszenia zawierające datę wydarzenia, imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres recepcja@dsh.waw.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 22 255 05 00 w godzinach otwarcia Domu Spotkań z Historią.