Hotel Warszawa to jeden z ikonicznych budynków stolicy. Wzniesiony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe „Prudential” był najwyższym wieżowcem w przedwojennej Polsce. Mieścił zarówno biura, jak i apartamenty, a tuż przed wojną stał się siedzibą pierwszej polskiej stacji telewizyjnej. W czasie Powstania Warszawskiego trafił w ręce powstańców, którzy umieścili na nim polską flagę. Mimo ostrego ostrzału budynek pozostał niezdobyty, a fotografie przedstawiające moment bombardowania stały się symbolem walczącej Warszawy. Po wojnie budynek został odebrany właścicielom na mocy dekretu Bieruta. Odbudowany został jako hotel w stylu socrealistycznym, zresztą zgodnie z projektem oryginalnego architekta Marcina Weinfelda. W latach 90. XX wieku mocno podupadł. W 2002 roku został zamknięty, a następnie wystawiony na sprzedaż. Obiekt kupiła krakowska rodzina Likusów, która zainwestowała w renowację i przywrócenie temu miejscu świetności.
Jak przebiegał proces odnawiania tego niemal stuletniego budynku? Zapraszamy do wysłuchania szóstego odcinka z cyklu „Warszawa. Architektura, społeczność”. Odcinek znajdziecie na Youtube oraz wszystkich popularnych serwisach streamingowych, jak Spotify, Apple Podcasts czy Podcasty Google.
„Warszawa. Architektura, społeczność” to cykl podkastów, w którym omawiamy zmiany warszawskiego krajobrazu przestrzennego i architektonicznego po 1989 roku. Ważne będą dla nas realizacje, które były nominowane i nagrodzone Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, zmieniły krajobraz stolicy oraz wpłynęły na styl życia mieszkańców i mieszkanek. Skupimy się na Powiślu, Jazdowie czy Bulwarach Wiślanych, a także całych dzielnicach — Pradze Południe, Woli czy Śródmieściu. Rozmowy z architektami, varsavianistami i użytkowniczkami budynków dopełnią wypowiedzi świadków historii zapisane w Archiwum Historii Mówionej. Częścią cyklu będzie także spacer architektoniczny i dyskusja poświęcona zmieniającemu się pejzażowi miasta.